Vesti
Svet
„Oluja” nije bila vojni uspeh
27.08.2011. 14:00
Izvor: politika
„Oluja” nije bila vojni uspeh
Glavni ključ hrvatske pobede bila je odluka Srba da se povuku, stoji u depeši američkog ambasadora u Zagrebu, koju je obelodanio Vikiliks
Zagreb – Najnoviji dokumenti koje ovih dana objavljuje Vikiliks uneli su pometnju u neka već uvrežena hrvatska shvatanja nedavne prošlosti – toliko da većina domaćih medija „preskače” neugodni deo i prenosi one manje bolne za nacionalni ponos. Radi se o depešama američke ambasade u Zagrebu, upućenim nadređenima u Vašingtonu, koje se odnose na zbivanja u vezi sa hrvatskom vojnom akcijom „Oluja”, u avgustu 1995. godine, i na neke kasnije događaje.

Dok, službeno, SAD čestitaju hrvatskim čelnicima političke i vojne uspehe povodom državnog praznika kojim se obeležava zaposedanje Knina i vraćanje Krajine pod vlast Zagreba, kako je to bilo i početkom ovog meseca, objavljeni izveštaji ambasade ove zemlje govore nešto sasvim drugačije: Amerikanci su, naime, tada bili uvereni da vojna akcija „Oluja” nije hrvatski vojni uspeh, već da je bila uspešna zato što su se Srbi povukli iz Krajine. Tako jasno piše u izveštaju koji je ambasada iz Zagreba poslala u Vašington, 30. avgusta 1995. godine.

U objavljenoj diplomatskoj depeši koja je sada, posredstvom Vikiliksa, predočena javnosti nalaze se i zapažanja dvojice holandskih komandanata mirovnih snaga Furanda i Balfura.

„Odluka o povlačenju bila je glavni ključ hrvatske pobede”, nekoliko puta je ponovio Balfur američkim izvestiocima, dok je za neke jedinice Hrvatske vojske izjavio da su „izgledale kao skupine razbojnika”.

Kako prenosi zagrebački „Jutarnji list”, američki senatori Vorner i Keri tada su se u Kninu sastali s ovim holandskim oficirima, s posmatračima i predstavnicima UN za ljudska prava, te s generalom Ivanom Čermakom (koji je optužen zbog ratnih zločina nad srpskim stanovništvom počinjenih u toj akciji i odmah posle nje, i oslobođen na haškom suđenju). U svom izveštaju senatori su naveli kako su videli nekoliko spaljenih sela na području Knina, dok su hrvatska sela i veća mesta – Knin, Vrlika i Drniš – bila pošteđena. Jedan kanadski posmatrač izjavio je tada da je video nekog hrvatskog vojnika koji je pozirao sa starijim Srbinom kao trofejem iz lova. Kasnije je taj Srbin pronađen u obližnjem polju s prostreljenom glavom – naveli su takođe Amerikanci u svom izveštaju Vašingtonu.