Vesti
Svet
Vanredno stanje u Egiptu, četvoro poginulih
11.09.2011. 14:00
Izvor: politika
Vanredno stanje u Egiptu, četvoro poginulih
Ambasador i osoblje ambasade hitno evakuisani za Izrael. – U sukobima s policijom četvoro mrtvih, više od 1.000 povređenih. Netanjahu: Ozbiljan incident
Kairo – Izrael je juče vojnim avionom evakuisao svog ambasadora u Egiptu pošto su demonstranti upali u izraelsku ambasadu u Kairu izazivajući najozbiljniju diplomatsku krizu od obaranja režima Hosni Mubaraka, javlja Rojters.

U sukobima između oko 3.000 demonstranata i snaga reda poginule su najmanje četiri osobe, više od hiljadu je povređeno a vojne vlasti su odmah proglasile vanredno stanje u zemlji dok su policijske snage stavljene u viši stepen pripravnost,

Demonstranti su rano u subotu ujutru krenuli sa Trga Tahrir, srušili zaštitni zid i upali u zgradu ambasade, spalili izraelsku zastavu i bacali dokumente na ulicu.

Policija je demonstrante pokušala da rastera pucnjima u vazduh i suzavcem, ali oni su uzvratili paljenjem guma i najmanje dva vozila koja su se našla u blizini ambasade, smeštene na gornjim spratovima rezidencijalne zgrade sa pogledom na Nil.

Više od hiljadu demonstranata zadržalo se na mestu sukoba i posle svitanja, gađajući kamenjem policiju koja je uspela da ih potisne na bezbedno rastojanje. Pred zgradom ambasade je nekoliko stotina vojnika i nekoliko desetina oklopnih vozila, prenosi AFP.

Ulice Kaira izgledaju kao ratna zona jer sukobi ne popuštaju, javila je juče ujutru američka televizijska mreža Si-En-En.

Ovo je bila druga velika erupcija nasilja usmerenog prema izraelskog ambasadi od kako su prošlog meseca petorica egipatskih graničara ubijena na Sinaju kada je izraelska patrola prešla granicu u potrazi za Palestincima osumnjičenim za pogibiju osmorice Izraelaca.

Egipat je tada na kratko zapretio da će povući svog ambasadora iz Tel Aviva.

Izrael je odbio da se izvini za incident tvrdeći da se okolnosti pogibije Egipćana još ispituju.

Egipatska državna televizija saopštava da je premijer Esam Šaraf održao vanrednu sednicu vlade a potom se sastao sa feldmaršalom Mohamedom Huseinom Tantavijem, šef Vrhovnog saveta oružanih snaga koji Egiptom upravlja od Mubarakove ostavke 11. februara.

Televizija Al Arabija javlja da je Šaraf zbog nasilnih sukoba ponudio ostavku, ali da su je generali odbili.

Predstavnik kabineta Benjamina Netanjahua rekao je da izraelski premijer napad ocenjuje kao „ozbiljni incident” koji predstavlja „veliko kršenje međunarodnih normi”. Netanjahu se zahvalio egipatskim vlastima što su pomogle u evakuaciji Izraelaca, javlja AP.

Izraelska ambasada je simbolično mesto mira između Egipta i Izraela, pošto je Egipat 1979. godine bio prva arapska država koja priznala izraelsku državu posle sklopljenog mirovnog sporazuma.

Izraelski ambasador Jichak Levanon, osoblje ambasade i njihove porodice – oko 80 ljudi – juče su stigli u Izrael, dok je u ambasadi ostavljen jedan diplomata. Drugi izraelski avion evakuisao je šestoricu izraelskih bezbednjaka koji su čuvali ambasadu.

Izrael je u situaciji da sve više gubi simpatije država regiona. Već je zbog tretmana Palestinaca u oštrom sukobu sa Turskom, nekada njegovim najvećim saveznikom u muslimanskom svetu.

Egipatski generali, pod pritiskom da što pre predaju vlast civilima, moraju da balansiraju između poziva javnosti na tvrđu politiku prema Izraelu i održavanja dobrih veza sa SAD.

Egipatske veze sa Izraelom, iako nikada bliske, bile su stub Mubarakove spoljne politike. Iako nikada nije posetio Izrael, Mubarak se redovno sastajao sa izraelskim zvaničnicima.

SAD, koje su Egiptu dodelile milijarde dolara vojne pomoći od kako je 1979. kao prva arapska zemlja sklopio mir sa Izraelom, zatražile su od Kaira da zaštiti diplomatsku misiju Izraela.

Predsednik Barak Obama pozvao je Egipat da „poštuje međunarodne obaveze” a premijeru Netanjahuu poručio da Vašington preduzima korake kako bi se situacija smirila.

„Povratili smo dostojanstvo”, kaže Rojtersu Mohi Alaa, 24. „Ne želimo američki novac”, rekao je on izražavajući rastuće nezadovoljstvo Egipćana načinom na koji se SAD i Izrael odnose prema Palestincima.

Pokret 6. april, jedan od vodećih u rušenju Mubaraka, saopštio je da oni koji se kriju iza nasilja pokušavaju da „izvrnu” imidž revolucije i optužio Mubarakove pristalice.

Neki političari takođe su kritikovali nasilje iako su podržali anti-izraelske demonstrante.