Vesti
Svet
Peking spasava dužnike u državama EU14.09.2011. 20:00
Izvor: Blic

Ta vest je juče dovela do naglog skoka vrednosti akcija na evropskim berzama pošto su ublažena strahovanja investitora da će dužnička kriza zahvatiti i treću po veličini evropsku ekonomiju. Ovim potezom Peking se još jednom našao u ulozi spasioca evropskih dužnika, iako se ne zna koliko će italijanskog duga otkupiti.
Kako tvrde italijanski zvaničnici, Lu Đivej, predsednik Kineske investicione korporacije (CIC), jednog od najvećih suverenih fondova u svetu, bio je na čelu delegacije koja je prošle sedmice posetila Rim i razgovarala s Đuliom Tremontijem, ministrom finansija, i drugim italijanskim funkcionerima, a „Fajnenšel tajms” ističe da su nedelju dana pre toga italijanski zvaničnici boravili u Pekingu, dodajući da su tom prilikom nastavljeni pregovori započeti u avgustu.
CIC se u potpunosti nalazi u vlasništvu kineske države i procenjuje se da poseduje akcije u vrednosti od 400 milijardi dolara. Ova vest je objavljena u trenutku kada su troškovi pozajmica dostigli rekordno visok nivo za italijansku vladu.
- Kad na scenu stupi tako krupan kupac kao što je Kina, kamate neminovno padaju. To znači da će Italijani lakše moći da finansiraju ekonomski rast - izjavio je Mark Jang iz „Fič rejtingsa”, agencije za procenu kreditnog rejtinga.
U julu prošle godine Kina je otkupila grčke obveznice; u januaru je kupila španske, a u junu Mađarske. Sve ove evropske nacije, iako nerado, prodaju svoje dugove Kini, uprkos tome što je Đulio Tremonti, jedan od tvoraca sadašnje nagodbe s Kinom, naširoko pisao o kineskoj „kolonizaciji” Evrope. Ipak, s obzirom na to da su šanse da Grčka bankrotira u narednih pet godina porasle na 98 odsto i da se očekuje da agencija „Mudis” krajem sedmice snizi i kreditni rejting Francuske, Evropa ne može mnogo da bira od koga će da dobije hitno potrebna likvidna sredstva.
Evropski analitičari su oprezni u vezi s ishodom italijansko-kineskih pregovora. Uprkos tome što je Peking u više navrata istakao da ima poverenje u kreditnu sposobnost zemalja kao što su Grčka i Portugal, stručnjaci kažu da je Kina u suštini otkupila samo mali deo evropskog duga. Koliki se tačno iznos od 1.900 milijardi evra italijanskog duga nalazi u vlasništvu Kine niko, za sada ne zna, ali je neimenovani italijanski funkcioner rekao za „Fajnenšel tajms” da se radi o svega četiri odsto. S rezervama gotovog novca od oko tri hiljade milijardi dolara, Kina je danas najveći kreditor na svetu i u tome je premašila čak i zajmove Svetske banke.
- Kina je očigledno postala najvažniji kreditor Sjedinjenih Država. To joj omogućava da vrši prilično veliki pritisak u bilateralnim razgovorima i to se vidi u kontekstu bilateralnih odnosa - smatra Domeniko Lombardi, ekspert za međunarodne valute u Institutu Brukings u Vašingtonu.
Kina ostvaruje godišnju privrednu ekspanziju po stopi od oko osam odsto, što je bez presedana u svetu. Ona se sve više probija i na evropska tržišta i ima velika potraživanja u evrima, zbog čega joj je stalo da ga „spase”. Svesna da bi ekonomska kriza u Evropi mogla da destabilizuje njenu izvozno orijentisanu privredu, Kina je počela da koristi svoju novostečenu moć ulažući prvo u prezaduženu Grčku, zatim u Španiju, a sada i u Italiju. A prošle nedelje Peking je saopštio da će podržati ideju da London postane centar za trgovanje juanom izvan Kine, za šta se britanski biznismeni i banke odavno zalažu.
U nedavnom članku onlajn izdanja „Fajnenšel njuza”, Rejčel Šumejker je ocenila da je sve što Kina radi u Evropi sračunato na to da nešto dobije zauzvrat u „formi pragmatične trampe par ekselans”. Na primer, u zamenu za otkup nepoznate količine mađarskih obveznica i kreditnu liniju tešku jednu milijardu evra, Mađarska je pristala da postane logistička ispostava Kine u Evropi i distribucioni centar za tehnološku kompaniju „Huavej”.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…