Vesti
Svet
Strah zapada od nuklearnog saveza Teherana i Pjongjanga
19.09.2011. 20:00
Izvor: Blic
Strah zapada od nuklearnog saveza Teherana i Pjongjanga
Zapad je sve oprezniji zbog vesti da su Iran i Severna Koreja uspostavile saradnju na polju nuklearne energije, o čemu je do sada bilo samo nagoveštaja u izveštajima UN. Međutim, nemački list “Zidojče cajtung” je iz obaveštajnih krugova saznao da su severnokorejske vlasti ove godine Iranu isporučile kompjuterski softver, inače nastao u SAD, koji može da simulira protok neutrona. Prema tvrdnji zapadnih stručnjaka, to znači da Pjongjang sa Teheranom tajno razmenjuje materijal i tehnologije za pravljenje atomske bombe.
- Takve veze bile bi logične i od koristi i Severnoj Koreji i Iranu - kaže Mark Hibs, ekspert Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir.
U prošlogodišnjem izveštaju UN navedeno je da postoji mogućnost da osiromašena i izolovana Severna Koreja snabdeva Iran, ali i Siriju i Mjanmar, bivšu Burmu, zabranjenom atomskom tehnologijom. Otkriće bavarskog dnevnog lista u vezi sa kompjuterskim softverom samo je pojačalo sumnje da Islamska Republika Iran ima severnokorejsku podršku za gradnju nuklearnog naoružanja.
- Postoje izveštaji i glasine, koje vlade i Međunarodna agencija za atomsku energiju UN (IAEA) nisu opovrgli, a koje ukazuju da postoje dokumenta o bilateralnoj nuklearnoj saradnji između Severne Koreje i Irana - navodi Hibs.
Zbog ovakvih aktivnosti obe zemlje bi mogle da budu suočene sa jačanjem međunarodnih sankcija, ali bi Pjongjangu isporuka materijala i tehnologije Teheranu istovremeno mogla da obezbedi novčana sredstva koja su severnokorejskim vlastima više nego potrebna.
- Veoma je teško odrediti sa sigurnošću u kakvom su odnosu u nuklearnom svetu Severna Koreja i Iran. Mi jednostavno to ne znamo - kaže Zigfrid Heker, poznati nuklearni naučnik.
S druge strane, saradnja dve države na polju raketnog programa je već poznata, pošto je Severna Koreja pomogla Iranu i u gradnji ovog oružja i u podizanju fabrika čiji su proizvodi povezani s njim. Heker, koji je često posećivao Iran, tvrdi da bi mogući transfer atomskih tehnologija na liniji Pjongjang-Teheran trebalo da zabrine sve one koji su posvećeni ideji neširenja nuklearnog naoružanja.
Nuklearni program Irana zasnovan je na obogaćivanju uranijuma, što je aktivnost koja može da bude obavljana i u civilne i u vojne svrhe. Severna Koreja je dva puta izvela nuklearne testove na bazi plutonijuma - 2006. 2009, što je izazvalo međunarodnu osudu, ali do sada nije javno pokazala da ima i funkcionalnu nuklearnu bombu.
Međutim, prošle godine severnokorejske vlasti otkrile su postojanje postrojenja za obogaćivanje uranijuma, što je potencijalno drugi način za pravljenje atomske bombe.
- Iran i Severna Koreja nadopunjuju jedni druge u smislu njihove ekspertize - rekao je Heker na seminaru koji je organizovan u Beču, u sedištu IAEA.
Za razliku od Severne Koreje, koja nikada nije krila svoj rad na nuklearnom programu u vojne svrhe, Iran uporno pokušava da ubedi međunarodnu zajednicu da je namena proizvodnje u nedavno pokrenutoj atomskoj centrali „Bušehr“ isključivo civilnog karaktera.