Vesti
Svet
Strah zapada od nuklearnog saveza Teherana i Pjongjanga19.09.2011. 20:00
Izvor: Blic

- Takve veze bile bi logične i od koristi i Severnoj Koreji i Iranu - kaže Mark Hibs, ekspert Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir.
U prošlogodišnjem izveštaju UN navedeno je da postoji mogućnost da osiromašena i izolovana Severna Koreja snabdeva Iran, ali i Siriju i Mjanmar, bivšu Burmu, zabranjenom atomskom tehnologijom. Otkriće bavarskog dnevnog lista u vezi sa kompjuterskim softverom samo je pojačalo sumnje da Islamska Republika Iran ima severnokorejsku podršku za gradnju nuklearnog naoružanja.
- Postoje izveštaji i glasine, koje vlade i Međunarodna agencija za atomsku energiju UN (IAEA) nisu opovrgli, a koje ukazuju da postoje dokumenta o bilateralnoj nuklearnoj saradnji između Severne Koreje i Irana - navodi Hibs.
Zbog ovakvih aktivnosti obe zemlje bi mogle da budu suočene sa jačanjem međunarodnih sankcija, ali bi Pjongjangu isporuka materijala i tehnologije Teheranu istovremeno mogla da obezbedi novčana sredstva koja su severnokorejskim vlastima više nego potrebna.
- Veoma je teško odrediti sa sigurnošću u kakvom su odnosu u nuklearnom svetu Severna Koreja i Iran. Mi jednostavno to ne znamo - kaže Zigfrid Heker, poznati nuklearni naučnik.
S druge strane, saradnja dve države na polju raketnog programa je već poznata, pošto je Severna Koreja pomogla Iranu i u gradnji ovog oružja i u podizanju fabrika čiji su proizvodi povezani s njim. Heker, koji je često posećivao Iran, tvrdi da bi mogući transfer atomskih tehnologija na liniji Pjongjang-Teheran trebalo da zabrine sve one koji su posvećeni ideji neširenja nuklearnog naoružanja.
Nuklearni program Irana zasnovan je na obogaćivanju uranijuma, što je aktivnost koja može da bude obavljana i u civilne i u vojne svrhe. Severna Koreja je dva puta izvela nuklearne testove na bazi plutonijuma - 2006. 2009, što je izazvalo međunarodnu osudu, ali do sada nije javno pokazala da ima i funkcionalnu nuklearnu bombu.
Međutim, prošle godine severnokorejske vlasti otkrile su postojanje postrojenja za obogaćivanje uranijuma, što je potencijalno drugi način za pravljenje atomske bombe.
- Iran i Severna Koreja nadopunjuju jedni druge u smislu njihove ekspertize - rekao je Heker na seminaru koji je organizovan u Beču, u sedištu IAEA.
Za razliku od Severne Koreje, koja nikada nije krila svoj rad na nuklearnom programu u vojne svrhe, Iran uporno pokušava da ubedi međunarodnu zajednicu da je namena proizvodnje u nedavno pokrenutoj atomskoj centrali „Bušehr“ isključivo civilnog karaktera.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…