Vesti
Svet
Podrška Odžalanu ujedinila Kurde širom sveta02.10.2011. 14:00
Izvor: blic
Pripadnici zabranjene Kurdske radničke partije (PKK) u sredu su zaposeli prostorije televizijske stanice RTL u nemačkom gradu Kelnu, uz zahtev da ova televizija emituje prilog koji se zalaže za oslobađanje uhapšenog lidera PKK Abdulaha Odžalana.
Nakon višečasovnih bezuspešnih pregovora, incident je okončan policijskom intervencijom i hapšenjem pripadnika PKK, koju Nemačka i EU smatraju terorističkom organizacijom. Ovaj događaj je, međutim, još jednom privukao pažnju međunarodne javnosti na nerešeno pitanje Kurda i specifičan položaj ovog naroda i njegovu borbu.Turska im veoma dugo nije priznavala pravo na sopstveni jezik, kulturu, škole i sredstva informisanja, pa čak ni na ime Kurdi, već su nazvani “planinskim Turcima”. Pre dve godine, premijer Erdogan je uz veliku pompu pokrenuo “kurdsku inicijativu” s proklamovanim ciljem da se kurdsko pitanje reši. Inicijativa je uključivala ukidanje zabrane kurdskog jezika u privatni školama i političkim kampanjama, promenu Ustava koji ne priznaje postojanje muslimanskih manjina i uvođenje kanala na kurdskom jeziku na državnoj televiziji TRT. Doživela je neuspeh, zbog odbijanja Kurda, koji su vladine poteze ocenili kao običnu “kozmetiku”.
Prokurdska BDP (Partija za mir i demokratiju), koja se zalaže za autonomiju Kurdistana u Turskoj, u junu ove godine je osvojila dosad nezabeleženih 35 mesta u turskom parlamentu, dok PKK, koja u EU ima status “terorističke organizacije”, od 1984. vodi gerilski pobunjenički rat na jugoistoku Turske (donekle oslabljen nakon hapšenja njenog lidera Odžalana 1999), a koristi i svaku priliku da Tursku napadne s kurdskih teritorija u Iraku.
Turska vlada ima dozvolu da u vojnim akcijama odmazde protiv PKK prelazi iračku granicu do 17. oktobra, a sada u pregovorima u Bagdadu nastoji da izdejstvuje i produžetak ovog mandata. Napetost između Turaka i Kurda raste, međutim, i u samoj Turskoj. Tokom svetog meseca Ramazana u istanbulskoj četvrti Zejtinburnu bilo je ozbiljnih nemira i sukoba između Turaka i pristalica BDP, kurdski radnici u Erzurumu bili su napadnuti i prinuđeni da se vrate u Dijarbakir, a napadi kurdskih bombaša samoubica u turskim gradovima ove godine su još učestaliji.
Američki list “Vašington post” optužuje Erdogana za licemerje, i prebacuje mu da svoju podršku Arapskom proleću i pravima Palestinaca koristi kako bi osvojio simpatije i podršku arapskih zemalja i ojačao uticaj Turske, ali istovremeno i kao dimnu zavesu, iza koje koristi represiju i vojnu silu kako bi u sopstvenoj zemlji ugušio težnje Kurda za autonomijom. Međunarodnom kampanjom zbog ugnjetavanja manjina i vojnom podrškom zabranjenoj PKK, sa čijim liderima planira da se sastane u Evropi, Turskoj u novije vreme preti i izraelski zamenik premijera Avigdor Liberman.
U Evropi trenutno živi najmanje 700.000 Kurda. Ublažavanje pogranične kontrole između evropskih zemalja i uspon ilegalnih organizacija koje se bave krijumčarenjem ljudi - mnoge od njih vode Kurdi - doveli su do toga da još hiljade njih u evropskim zemljama žive ilegalno. Mnogi od Kurda u egzilu i njihovih potomaka održavaju veze sa Kurdskim organizacijama, čiji se broj u Evropi tokom proteklih godina naglo umnožio. Neke od njih su i političke prirode i važe za paravan nelegalne PKK.
Njene aktiviste u Evropi optužuju da formiraju fiktivna preduzeća, kao pokriće za rad na regrutovanju i obuci gerilaca PKK, koja svoju oružanu borbu protiv turske države finansira dobrovoljnim prilozima svojih sunarodnika, ali i njihovim reketiranjem u evropskim gradovima i prihodom od trgovine drogom.
Razmere kurdske podrške bivšem lideru PKK Odžalanu postale su jasne tokom demonstracija zbog njegovog hapšenja i suđenja, koje su ujedinile Kurde širom Evrope. Analitičari tvrde da Kurde za ovakve akcije mobiliše MED TV, kurdski satelitski kanal sa sedištem u Londonu, koji Turska smatra glasilom PKK, dok drugi tvrde da PKK održava tesne veze sa kurdskim organizacijama i da joj to omogućava da relativno lako organizuje koordinisane demonstracije i druge akcije, poput one u Kelnu.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…