Vesti
Žuta štampa
Sinu pevačice Šer u Srbiji prave penis!
17.11.2011. 12:00
Izvor: alo
Sinu pevačice Šer u Srbiji prave penis!
Čez Bono (42), koji je rođen kao ćerka poznate američke pevačice Šer, operaciju promene pola poveriće našem stručnjaku, urologu Miroslavu Đorđeviću!
Kako saznajemo, Čez, rođen kao devojčica Čestiti, već je stupio u kontakt sa doktorom Đorđevićem, koji će tokom šestočasovnog zahvata od njegovog klitorisa napraviti penis!
- Najverovatnije ću otići u Beograd. Tamo postoji jedan lekar koji ovu proceduru obavlja na najbolji mogući način. Najbolje od svih koje sam video! Znate, nakon operacije penis će biti mali, ali s njim možete da piškite stojećki... Za mene bi vrhunac bio kada bih mogao da imam odnos, kao i osećaj prilikom seksa - poverio se američkoj javnosti naslednik megapopularne pevačice Šer i Sonija Bonoa.
Inače, Bono je sa 18 godina roditeljima priznao da je lezbijka, a onda, pre nekoliko godina, i da se oseća kao muškarac. Godine 2008. započeo je sa radikalnim operacijama ne bi li se transformisao u muško. Za sada, Čezu su uklonjene grudi, prima hormonsku terapiju, a nedavno mu je i sud u Los Anđelesu odobrio zahtev za službenu promenu pola i imena. Ostao je još samo poslednji korak - konstrukcija penisa. Taj komplikovani zahvat, kako stvari stoje, obaviće naš najbolji urolog - doktor Miroslav Đorđević.

- U kontaktu sam sa Čez. Komuniciramo putem imejla. On je izrazio želju da ga pregledam i nadam se da će do toga doći uskoro - kaže za „Alo!“ Đorđević, koji godišnje obavi od 30 do 35 takvih operacija.
- Dve trećine mojih pacijenata su iz inostranstva. Kod nas jedna takva operacija košta oko 6.000 - 7.000 evra, dok na primer, u Americi košta od 20 do 60.000 evra - dodaje on.
- Čez može biti operisan u Beogradu, ali i u Detroitu, pošto imam dozvolu da operišem i u jednoj klinici u tom američkom gradu. Međutim, za sada nismo pričali o tome - objašnjava naš ugledni lekar.
Pričajući o samoj proceduri, Đorđević napominje da traje i po nekoliko sati, a radi se u opštoj anesteziji.
- Testisi se rade od silikona, a postoje dva načina na koji se konstruiše penis. Može se uraditi od klitorisa, koji je uvećan od višemesečnog korišćenja hormona. Njegova veličina je od četiri do osam centimetara. Takav penis nije funkcionalan i ne može se ostvariti penetracija, ali je moguće da se urinira stojeći. Oko 70 odsto pacijenata odlučuje se baš za ovu varijantu jer im seks nije toliko važan. Međutim, onima koji žele da ostvare penetraciju uvećava se penis. Koža se uzima sa podlaktice, trbuha ili leđa, nakon čega se ugrađuje proteza koja omogućava erekciju. Međutim, ta procedura obavlja se u više koraka i traje sedam, osam meseci - objašnjava on.
- Proces oporavka je različit, ali pacijenti su uglavnom već posle tri nedelje spremni da se vrate na posao - napominje Đorđević, ističući važnost ovakve procedure za same pacijente.
- Pacijenti se najčešće od najranijeg detinjstva osećaju kao da su zarobljeni u tuđem telu. Za njih, operacija je od suštinskog značaja za očuvanje identiteta i samopouzdanja - zaključuje Đorđević.

Kongres u Beogradu?

Godine 2016, zahvaljući doktoru Miroslavu Đorđeviću, u Beogradu bi mogao da bude organizovan svetski kongres transseksualne medicine!
- Za domaćine tog vrlo važnog skupa konkurisali su i San Francisko i Vankuver. Bilo bi od velikog značaja kako za naše lekare, tako i za našu zemlju da dobijemo organizaciju tog skupa. Sama činjenica da se nalazimo u konkurenciji sa tako velikim gradovima je dokaz da neki od najboljih lekara u toj oblasti rade u Srbiji - objašnjava Đorđević, koji je ujedno i član hirurškog tima Beogradskog centra za genitalnu hirurgiju.

Zaustaviti nasilje nad transseksualcima!

Prema procenama, smatra se da se transseksualizam javlja kod jednog od 37.000 muškaraca i jedne od 107.000 žena. Prema statističkim istraživanjima, najveći broj transsekusualaca krene u tranziciju u periodu od 18. do 25. godine, dok taj broj drastično pada za osobe iznad 40 godina starosti. Morbidno pravilo „50 odsto“ kaze da 50 odsto transseksualaca ne doživi 30. godinu, uglavnom zbog samoubistva. Prema rečima doktora Miroslava Đorđevića, transseksualne osobe često trpe emotivno i fizičko nasilje okoline.