Vesti
Svet
SAD i Kina se bore za prevlast nad Afrikom - a SAD gube
05.12.2011. 20:00
Izvor: Blic
SAD i Kina se bore za prevlast nad Afrikom - a SAD gube
Činjenica da će Kina uskoro zameniti Zapad na poziciji dominantne međunarodne ekonomske i političke sile u Africi je jedna od najdramatičnijih geopolitičkiih promena od kolapsa SSSR. SAD i Evropa, tradicionalni trgovinski partneri Afrike, izgleda nisu u stanju da odgovore na ovaj izazov.
Nedavno saslušanje u Senatu SAD na temu uloge Kine u Africi dovelo je do zaključka da Amerika u Africi gubi i ekonomsko i političko vođstvo. Ovo telo, predvođeno senatorom Krisom Kunsom, demokratom iz savezne države Delaver, zatražilo je da SAD na to odgovori jačanjem trgovine i investicija u Africi, uz istovremeno zalaganje za demokratizaciju.
Kina je već zamenila SAD na poziciji vodećeg trgovinskog partnera SAD. Prema Dejvidu Šinu, bivšem Ambasadoru SAD u Burkini Faso i Etiopiji, Kina je Americi ovu ulogu preotela još 2009. godine. Svedočeći na sastanku Spoljnopolitičkog komiteta za afrička pitanja Senata SAD 1. novembra, Šin je izneo procenu da je ukupna trgovinska razmena Kine s Afrikom u 2010. iznosila 127 milijardi dolara, što je godišnje povećanje od 40 odsto, dok je odgovarajuća cifra za SAD iznosila svega 113 milijardi dolara. Trentuno 70 odsto kineske trgovinske razmene sa Afrikom otpada na energetski sektor, pri čemu Kina iz Afrike obezbeđuje čak 30 odsto svog ukupnog uvoza nafte!
Prema rečima senatora Kunsa na istom saslušanju, uspon Kine u Africi je ”zaista zapanjujuć” - kineska trgovinska razmena i investicije u Africi su od 2000. do 2010. godine narasli za 1.000 odsto! Kinezi su se koncentrisali na suštinski važne projekte u domenu infrastrukture, kao što je izgradnja rafinerija, luka, puteva, mostova, aerodroma i železničkih pruga. Bivši ambasador Šin je konstatovao da u ovu kategoriju spadaju i nedavno zaključeni sporazum sa Angolom, vredan 14,5 milijardi dolara, sporazum sa Ganom vredan 13 milijardi dolara i sporazm sa DR Kongom, vredan 6,5 milijardi dolara. Za uzvrat, Kinezi su dobili pristup prirodnim resursima kao što su nafta i retki minerali, neophodni za proizvodnju laptopova, smartfona i televizora sa ravnim ekranima.

Investiraju i Indija, Rusija, Brazil i Turska
U Africi puno investiraju i zemlje kao što su Indija, Rusija, Brazil i Turska, dok zemlje Bliskog istoka u Africi iznajmljuju velike obradive površine. Indija i nekoliko Evropskih zemalja takođe su bacile oko na obilje obradive zemlje i vode u Africi, kao rešenje za sve veći manjak hrane na sopstvenoj teritoriji. Iran i Turska, pak, jačaju trgovinske veze sa islamskim zemljama na Rogu Afrike i u Severnoj Africi. Trend je jasan: drugi krug borbe za afričke resurse je u punom jeku.