Vesti
Svet
U Kini se vodi borba za vlast?
05.03.2012. 20:00
Izvor: DW
U Kini se vodi borba za vlast?
Najesen će kinesko vođstvo ustupiti mesto novoj generaciji. Ipak, do tada kineske vlasti žele da ubede svet u stabilnost i jedinstvenost. Ipak sve je više naznaka da je u zemlji počela borba za vlast.
Na pekinškom Trgu nebeskog mira, ovih dana se može videti više policajaca nego inače. Trg krase crvene zastave jer danas počinje godišnja Skupština Kineskog narodnog kongresa - formalno najvišeg zakonodavnog organa Kine. Kineski narodni kongres sa oko 3000 poslanika je najveći svetski parlament. No, njegova moć je ograničena. On je bio i ostao samo produžena ruka Komunističke partije koja potvrđuje sve njene odluke, kaže Džozef Čeng, politolog na Gradskom univerzitetu Hong Konga: "Široke okvire politike postavlja kompletno KP - na Kongresu se može eventualno diskutovati i natezati oko određenih funkcija"...

Rast privrede u fokusu
Narodni kongres nema faktičku vlast u rukama, ali funkcioniše kao važan forum u kome se posreduje između različitih krila vladajuće Komunističke partije i blokovskih partija. Poslanike i javnost će najpre o radu vlade informisati premijer Ven Đijabao. S obzirom na tešku privrednu situaciju u svetu, u fokusu ovogodišnje Skupštine će biti stabilan razvoj privrede - tako bar glasi prognoza državne novinske agencije Hsinhua. Posle privrednog rasta od 9,2 odsto, stručnjaci očekuju jasno zahlađenje ove godine. Kina mora da se bori i sa rastućom inflacijom. "Kako će kinesko rukovodstvo da se snađe u ovakvoj situaciji? Da li će doneti mere za oživljavanje privrede ili će postupiti uzdržanije, zauzdati inflaciju kako bi bio sprečen drastičan rast cena na tržištu nekretnina? - pita se Čeng. I kaže da su to pitanja na koja odgovore mora dati premijer Ven.

Vođstvo želi da ostavi utisak stabilnosti
U Kini će ove godine doći do promene na čelu države. Na 18. partijskom kongresu najesen, vođstvo okupljeno oko šefa Partije Hua Đintaoa i šefa vlade Vena Đijabaoa ustupiće mesto novoj generaciji. Vreme do partijskog kongresa će biti zapravo škakljiva faza za vladu, kaže honkonški novinar Vili Lam. On prenosi da kinesko vođstvo po svaku cenu želi da ubedi svet da je stabilno i jedinstveno. Zbog toga on smatra da na Kongresu neće ni da se razgovara o spornim temama. Predsednik Hu i premijer Ven u poslednjoj godini svog mandata "žele da još jednom potvrde politički kurs koji su sledili u poslednjih 10 godina."
Nešto bi, doduše, moglo da poremeti harmoniju: zagonetni politički triler oko bivšeg šefa policije grada Čongčinga u centralnoj Kini, Vanga Lijuna. Vang je početkom februara najpre pobegao u američki konzulat u Čengduu. Konzulat je ubrzo napustio, po sopstvenoj želji, da bi zatim pao šaka agentima Državne bezbednosti iz Pekinga. Otada mu nema traga ni glasa. Vang je bio blizak saradnik Boa Šilaija, šefa Partije u Čongčingu, gradu koji inače ima 30 miliona stanovnika. Bo je jedan od onih koji bi želeli da se probiju u sam vrh političke moći - u Stalni odbor Politbiroa. Ove godine se bira devet novih funkcionera za to telo.

Borba za vlast iza kulisa?
Ne zna se zašto je Vang uopšte bežao - kineski mediji spekulišu da je protiv njega pokrenuta istraga, pa je Bo Šilai pustio svog nekadašnjeg saradnika da "padne". Vili Lam smatra da će na predstojećem Kongresu biti reči i o ovom slučaju i da je u pitanju "afera od međunarodnog značaja. Mislim da će Bo podneti izjavu o sudbini Vanga Lijuna." Bo Šilai je najpoznatiji predstavnik "nove levice" - krila KP koje traži više države a manje tržišta. Njemu se protivi ekonomsko-liberalno krilo.