Vesti
Svet
Ruski avion Suhoj sa 46 putnika nestao u Indoneziji
09.05.2012. 20:00
Izvor: Blic
Ruski avion Suhoj sa 46 putnika nestao u Indoneziji
Spasioci su upućeni u planinsku obast Indonezije u kojoj je danas, tokom promotivnog leta, nestao nov ruski putnički avion sa 46 zvaničnika, privrednika, novinara i članova posade.
Nacionalna agencija za potragu je objavila da je kontakt sa "suhojem superdžet-100" prekinut kada je bio iznad Zapadne Jave, nedaleko od planine Salak, visoke 2.200 metara, javila je agencija AP.
Poslednja poruka posade je bila zahtev za odobrenje kontrole leta da se avion spusti sa 10.000 na 6.000 stopa (sa 3.000 na 1.800 metara) što je niže od planine kojoj se avion tada približavao. Kontrola nije dobila objašnjenje posade zašto to traži.
Vreme je tada bilo oblačno, sa sitnom kišom, a kasnije se pogoršalo.
Stanovnik jednog planinskog sela je izjavio da je video veliki avion, nisko iznad svoje kuće, kako leti "nagnut na jednu stranu, dok motori urlaju", ali kaže da nije čuo eksploziju ili udar.
Avion je uzleteo sa aerodroma u Džakarti, i trebalo je da se, posle demonstracionog leta za potencijalne kupce, vrati za oko 50 minuta.
Nacionalna agencija za potragu kaže da je u avionu bilo i nekoliko diplomata iz Ambasade Rusije.
U potragu su najpre upućeni helikopteri, ali su se vratili zbog lošeg vremena, a umesto njih su pešice poslati civilni spasioci, vojnici i policajci, saopštilo je Ministarstvo za saobraćaj.
Avion je bio na reklamnoj turneji po šest zemalja. Ranije je prikazan u Mjanmaru, Pakistanu i Kazahstanu, a trebalo je da iz Indonezije nastavi za Laos and Vijetnam.
Taj putnički avion ruske kompanije Suhoj, prozvodi se u saradnji sa zapadnim partnerima od 2008. godine.
Rusija se nada da će joj taj avion za kratke i srednje relacije, prvi potpuno nov model proizveden od raspada Sovjetskog Saveza 1991, pomoći da se probije na međunarodnom tržištu.
Projektovan da konkuriše modelima brazilskog Embraera i kanadskog Bombardijea, "superdžet-100", zavisno od verzije, može da preveze 75 do 100 putnika na relacijama od 3.200 i 4.620 kilometara.
Košta oko 30 miliona dolara što je manje od modela konkurenata, prenosi agencija AFP.
Taj model aviona je februara ove godine dobio sertifikat Evropske agencije za vazduhoplovnu bezbednost čime je otvoren put za njegovo komercijalno korišćenje u Evropi.
Međutim, 16. marta 2012, Objedinjena korporacija za proizvodnju aviona Rusije, matična kompanija firme Suhoj, objavila je kontrolu svih "superdžetova" zbog problema sa stajnim trapom prilikom sletanja.
Ukupno, prema Suhoju, komercijalno se sada koristi osam aviona superdžet-100" - u jermenskoj kompaniji Armavia i ruskom Aeroflotu.

Suhoj Superdžet od početka pratili problemi
Suhoj Superdžet 100, ruski avion koji je danas nestao u Indoneziji, zamišljen je kao velika nada Rusije da može da postane veliki igrač na međunarodnom tržistu aviona i popravi imidž ruske avioindustrije, uzdrmane čestim nesrećama zastarelih aviona iz sovjetske ere.
Cena ovog aviona sa 100 mesta je 31,7 miliona dolara, što je za oko trećinu manje od konkurentskih aviona - ukrajinskog Antonova, brazilskog Embraera i kanadskog Bombardijea.
Čini se, međutim, da su Superdžet od početka pratili problemi zbog bezbednosnih propusta, navodi "Njujork tajms".
Prvi ovakav avion, koji je prošle godine ušao u komercijalnu upotrebu, morao je odmah da bude prizemljen zbog propusta u dopremanju svežeg vazduha u kabinu.
Kada je kompanija Suhoj započela njegovu proizvodnju, ruska televizijska stanica NTV je izvestila da 70 inženjera koji rade u fabrici na izradi Superdžeta, ima lažne inženjerske diplome do kojih su došli zahvaljujući korupciji na lokalnom tehničkom fakultetu. Suhoj je, međutim, uveravao da ti radnici nisu direktno uključeni u proizvodnju aviona.
Zabrinutost aviokompanija izazvao je i podatak da su gotovi avioni bili teži dve tone nego što su iznosile prvobitne procene koje su im predstavljene na osnovu inženjerskih planova, a to je značilo da avion troši više goriva zbog čega je za njih bio manje atraktivan.
Kompanija Suhoj se pravdala izgovorima da su takva odstupanja uobičajena prilikom izrade novog aviona.
Sa ciljem da izveze 70 odsto ovih aviona, kompanija Suhoj je krenula u kampanju na globalnom tržištu. Prošle nedelje je Superdžet započeo turneju po šest azijskih zemalja kako bi se predstavio tamošnjim avio-kompanijama.

Nesreće ruskih aviona
Međutim, ruski avioni u poslednje vreme nisu na dobrom glasu što prodaju Superdžeta čini još težom.
Oko 400 ljudi poginulo je 2006. godine u avionskim nesrećama Tupoljeva u Rusiji i Ukrajini. Prošle godine, Tupoljev Tu-134 se srušio nadomak aerodroma na severu Rusije kada je poginula većina od 52 putnika i članova posade, a 43 osobe su poginule, među kojima i hokejaši "Lokomotive" kada se iste godine srušio putnički avion Jak-42.
Najnovija avionska nesreća u Rusiji desila se u aprilu ove godine kada se avion ATR-72 srušio u Sibiru, dok je pilot pokušavao da izvede prinudno sletanje.