Vesti
Svet
Pogrešan čovek pogubljen zbog ubistva u Teksasu
18.05.2012. 12:00
Izvor: Blic
Pogrešan čovek pogubljen zbog ubistva u Teksasu
Istraga poznatog američkog Univerziteta Kolumbija pokazala je da je jedan stanovnik Teksasa pre 23 godine nepravedno pogubljen za zločin koji nije učinio, što daje jak argument protivnicima smrtne kazne, koji traže da se ona ukine u ovoj američkoj saveznoj državi.
Kako prenosi lokalni list "Ostin kronikl", nad Karlosom De Lunom je pre 23 godine izvršena smrtna kazna zbog navodnog ubistva Vande Lopez, šest godina ranije, ali istraga koju je sada okončao Univerzitet Kolumbija pokazuje da on nije počinilac zločina.
Sve se dogodilo 1983. godine, dok je Lopezova radila u večernjoj smeni na pumpi u gradu Korpus Kristi, kada ju je nožem napao hispanoamerikanac. Ona je nakon uboda u grudi izdahnula na licu mesta, a policija je posle četrdesetominutne potere uhapsila De Lunu.
On je pronađen pijan, kako se krije ispod jednog pikap vozila, i policija nije imala sumnju da je uhapsila pravog krivca.
Policajci su ga odmah vratili na mesto zločina, gde je jedini svedok Kevin Bejker rekao da mu De Luna liči na čoveka koga je video da ubija nedužnu radnicu.
Bilo je teško reći da ili ne. Meni je delovalo da to ipak jeste on - kaže sada ovaj svedok, u istrazi koju je sproveo njujorški univerzitet.
Policiji je sve delovalo vrlo jednostavno. De Luna je već imao kriminalni dosije, nađen je u blizini mesta zločina kako se krije, bio je pijan.
Profesor sa Kolumbije Džejms Libman, međutim, kaže da je policija napravila niz propusta u istrazi i da istraživanje koje je on sproveo sa grupom studenata pokazuje da je pogrešan čovek osuđen na smrt.
Prema njegovim rečima, De Luna jeste bio hapšen ranije, ali ne zbog nasilnih krivičnih dela. Drugo, nijedan dokaz, sem izjave jednog svedoka, koji i sam kaže da nije siguran, nije povezalo De Lunu sa ubistvom.
Kao treći argument, profesor navodi loše urađenu istragu na samom mestu zločina. Policija je sve obavila iste večeri i nikada se više inspektori nisu vratili da po danu još jednom sve pogledaju. Pri tom, nisu proverili ni krvave otiske koji su nađeni u prostorijama pumpe gde se desilo ubistvo.
Libman kao možda najvažnije ističe da postoji teza da je pravi ubica Karlosov imenjak, Hernandez, poznat i ranije policiji po nasilništvu. Policijski doušnici su samo nekoliko dana nakon ubistva dostavili informacije da Hernandez priča da je on ubio Lopezovu, ali to policija nikada nije detaljnije proverila.
Hernandez je pre ubistva Lopezove već bio hapšen zbog napada nožem na jednu ženu, da bi dva meseca pošto je De Luna pogubljen ponovo izvršio napad nožem.
U sledećih desetak godina je hapšen više puta, a da li je on stvarno ubio Lopezovu verovatno nikada neće biti otkriveno pošto je umro u zatvoru 1999. godine.
Univerzitet Kolumbija je ceo slučaj stavio i na sajt www.thewrongcarlos.net, na kome svi zainteresovani mogu da se upoznaju sa tragičnom sudbinom Karlosa De Lune.