Vesti
Svet
Ekonomska kriza do 2020. godine?!21.07.2012. 14:00
Izvor: novosti
Nemačka se deseti put izjasnila o problemima u Evrozoni - skepsa u Britaniji. Kameron: Ne nazire se vreme kada će popustiti pritisak
PARLAMENT u Berlinu je velikom većinom odobrio evropski paket pomoći od 100 milijardi evra za posustale španske banke, ali ni ovaj korak, ako je suditi prema predviđanjima britanskog premijera Dejvida Kamerona, ne pomaže da se mukama Starog kontinenta i Amerike sagleda kraj. On nagoveštava da će program štednje, u početku planiran za pet godina, po svemu sudeći da se protegne na celu deceniju - najmanje do 2020.- Ne samo u Evropi, već i u Americi moraćemo da se nosimo sa deficitima, da budu održivi. Ne vidim da će pritisak uskoro da popusti, a teške odluke o troškovima da nestanu - rekao je Kameron za britanski dnevnik ”Dejli telegraf”.
Svojevrsna potvrda ovih reči stiže iz Nemačke, čiji parlamentarci su prekinuli letnji odmor da bi glasali o pozajmici za spas Španije. Uoči desetog nemačkog izjašnjavanja o krizi evrozone, nemačka kancelarka Angela Merkel je ponovila da finansijska pomoć ne stiže bez uslova:
- Ko god da prima pomoć i gde god da su preuzete obaveze, kontrola mora da postoji - istakla je Merkelova.
Španija je pristala na širok spektar reformi bankarskog sektora i nadzor inspektora iz EU, nadajući se da će prvu ratu pomoći od 30 milijardi evra dobiti do kraja jula. To je, međutim, tek pojačalo buru nezadovoljstva u Španiji, gde su stotine hiljada ljudi u 80 gradova protestovale protiv vladinog kresanja troškova i povećanja poreza. Demonstrantima se pridružio i poznati glumac Havijer Bardem:
- Isprazniće ovu zemlju, uništiće budućnost za mnoge generacije - rekao je glumac u trenutku kada je stopa nezaposlenosti u Španiji 24 odsto, a vladini kritičari kažu da će njene mere umanjiti potrošnju i dodatno pogoditi privredu.
Dok francuski predsednik Fransoa Oland, italijanski premijer Mario Monti i španski Mariano Rahoj insistiraju na brzim akcijama, Merkelova zajedničko snošenje tereta dugova smatra ”lošim putem” rešavanja krize, i kritikuje predsednika EU Hermana van Rompeja zbog težnji ka ”kolektivizaciji”.
Evro je u međuvremenu pao na najniži nivo u odnosu na dolar tokom poslednje dve nedelje. Dejvid Kameron kaže da Britanija ima ”dobar recept za uspeh”, Angela Merkel tvrdi da je Evropa na ”pravom putu” da stavi tačku na krizu, ali evropski lideri zasada pokazuju da nemaju ni snage, ni sloge, da optimizam pretoče u rešenja za finansijske nedaće.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…