Vesti
Svet
Šest decenija od smrti Eve Peron
27.07.2012. 12:00
Izvor: Mondo
Šest decenija od smrti Eve Peron
Šest decenija nakon smrti Eve Peron sećanja na nju još uvek su sveža za milione njenih obožavatelja koji su fascinirani njenim usponom od siromašne žene do prve dame Argentine i njenom borbom za pomoć siromašnima.
Smrt Peronove 26. jula 1952. godine u 33. godini od raka zaprepastila je naciju, iako su neki u imućnijim krugovima pozdravili kraj "one žene", čije ime nikada nije spominjano.
Marija Eva Duarte de Peron koja je najpoznatija po svom nadimku Evita rođena je da ostavi zauvek trag na politiku Argentine, ostavljajući takođe za sobom neizbrisiv uticaj na kolektivnu nacionalnu svest, prenosi AFP.
Njen uspon iz siromaštva do zvaničnog sedišta Izvršnog veća Argentine - Ružičaste kuće, nosi jasnu političku poruku - ''Ja sam zaslužila da napravim to i ti si''.
Čak i danas, sadašnja predsednica Argentine Kristina Kirhner citira Evitu i drži fotografije Marije Eve Duarte de Peron, glamurozne druge supruge nekadašnjeg predesednika Argentine Huana Perona.
''Za samo pet godina političkog života, ona je bila veoma jaka u društvenom radu i borbi za prava žena'', rekao je istoričar Felipe Pinja.
Preko 30.000 kopija Pinjine biografije Evite Peron "Komadići njenog života" (Jirones de su Vida) koja govori o njenom usponu sa ulica do šika i moći, razgrabljeno je za manje od mesec dana.
Mjuzikl na Brodveju, film Alana Parkera iz 1996. godine u kome igra Madona kao i roman Tomasa Eloja Martinesa ''Santa Evita'' (Sveta Evita) održavaju ovu legendu u životu.
Eva Peron je upoznala Huana Perona tokom jednog festivala 1944. godine.
On je tri puta bio na čelu Argentine (1946-52, 1952-55 i 1973-74).
Kada su se prvi put sreli, Eva Duarte je već bila poznata kao glumica u radio sapunskim operama.
Evita je ostavila svoj rodni grad Los Toldos kada je imala 15 godina kako bi pobegla od siromaštva, prateći svoje snove ili kako bi se pridružila svom ljubavniku - u zavisnosti od istorijskih tvrdnji.
Turneja po Evropi 1947. godine podigla je njen međunarodni profil i osigurala joj mesto u srcima argentinskih političara.
Kroz svoju Evita fondaciju, pokrenula je širok spektar zajednica i sportskih programa kako bi poboljšala živote milionima ljudi, izgradila je 12 bolnica, više od 1.000 škola i domove za stare i bolesne.
Mnogo Argentinaca se seća kako je dobilo prvi bicikl iz ruku Eve Peron.
Eva Peron je često govorila kako nikada neće zaboraviti život na ulici.
Argentina je juče uvela novu novčanicu od 100 pezosa (22 dolara) na kojoj se nalazi lik Eve Peron.
U čast 60-godišnjice od njene smrti na novčanici se vidi profil pokojne prve dame, njena plava kosa skupljena u punđu kakvu je ona uvek nosila.
Posle vojnog udara 1955. godine koji je zbacio Perona sa vlasti njeno balsamovano telo je premešteno i u tajnosti sahranjeno u Milanu.
Posmrtni ostaci Eve Peron vraćeni su njenom mužu 1971, pa je ona kasnije sahranjena na groblju u Buenos Ajresu.