Vesti
Svet
Proradio vulkan iz "Gospodara prstenova"07.08.2012. 12:00
Izvor: b92

Vulkan na planini Tongariro na Novom Zelandu po prvi put u poslednjih sto godina, u noći između 6. i 7. avgusta, počeo je da izbacuje kamenje i tanji sloj pepela nekoliko kilometara unaokolo.
Smešten na planini Tongariro, vulkan je proradio 7. avgusta oko ponoći, a prema izjavama očevidaca, čulo se nekoliko eksplozija i pojavio se oblak dima i pepela iz nove rupe koja se pojavila u planini.Reč je o erupciji koja je iznenadila naučnike budući da je vulkan mirovao više je od jednog veka. Blaga seizmička aktivnost u podnožju planine je sedmicama unazad registrovana, ali naučnicima ništa nije ukazivalo da bi vulkan mogao da proradi.
Policija je saopštila da nije bilo povređenih i da nije pričinjena šteta, ali da radi na proveri zabačenih oblasti. U saopštenju civilne odbrane navodi se da erupcija, prva posle 1897, nije izazvala lavu, već da je samo došlo do izbacivanja pepela do visine od 6.100 metara, zbog čega je nekoliko desetina letova otkazano. Iako evakuacija nije naređena, preporučeno je lokalnom stanovništvu da ostane u kućama i ne otvara prozore i vrata.
"Vulkan je izbacivao i kamenje i ličilo je na grmljavinu i vatromet. Bilo je spektakularno", rekao je očevidac Dejvid Benet.
„Video sam veliki oblak – izgledao je kao pesnica izvijena preko neba u čijem je zglobu na trenutak zablesnula narandžasta lopta“, kazao je lokalnoj radio stanici vozač Brin Roda koji se u trenutku erupcije zatekao na autoputu „Desert rode“.
Vulkanolog Majkl Rozenberg kazao je u razgovoru za Radio Novi Zeland da nije sigurno do kada će erupcija trajati.
„Na trenutak je sve utihnulo, ali to ne znači da je erupcija gotova i da je ovo završena priča. Sve bi se moglo ponovo aktivirati u bilo kom trenutku tako da još uvek detaljno proučavamo situaciju,“ kazao je Rozenberg dodajući da se u ovom trenutku može samo nagađati o uzroku erupcije.
Autoputevi na novozelandskom Severnom ostrvu sinoć su zatvoreni zbog slabe vidljivosti, a od jutros su ponovo otvoreni za saobraćaj. Premijer Novog Zelenda Džon Kej izjavio je da vlasti pažljivo prate situaciju, preneo je AFP.
Novi Zeland leži u takozvanom "pacifičkom vatrenom prstenu", gde dolazi do sudaranja tektonskih ploča što dovodi do potresa i erupcija vulkana.
Vulkan na planini Tongariro nalazi se u okviru nacionalnog parka koji često posećuju turisti, naročito nakon što je slavnio reditelj, oskarovac Piter Džekson tu snimio scene za čuvenu filmsku trilogiju "Gospodar prstenova".
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…