Vesti
Svet
Muzej u Aušvicu izdaje knjigu o privatnom životu SS-ovaca
14.12.2012. 20:00
Izvor: Blic
Muzej u Aušvicu izdaje knjigu o privatnom životu SS-ovaca
Muzej nekadašnjeg nacističkog logora Aušvic Birkenau izdaje novu knjigu "Privatni život SS-ovaca u Aušvicu" koji preko ispovesti Poljakinja, sluškinja u domovima oficira daje još jedno dragoceno svedočanstvo o toj najvećoj "fabrici smrti" koju su nemački nacisti podigli na jugu okupirane Poljske.
- Knjiga "Privatni život SS-ovaca u Aušvicu" je pogled na vinovnike zločina iz malo poznate, često iznenađujuće perspektive. Svaki od tekstova je slikoviti opis porodičnog života i odnosa u njihovim porodicama - kazao je portparol Muzeja u Aušvicu Jaroslav Mensfelt.
Knjigu je napisao šef naučnog odeljenja u Muzeju, Pjotr Setkjevič na osnovu ispovesti sluškinja, devojaka iz obližnjeg mesta Osvjenćim koje su okupacione vlasti sa navršenih 14 godina slale kao sluškinje ili da pomažu oko dece oficirima.
- Svedočenja iskorišćena u knjizi zabeležila je još 1970-ih godina Marija Jendrisik iz Muzeja. Dopunjene su sa dve priče odraslih žena i dvoje logoraša - žene i muškarca - kazao je autor knjige Setkjevič.
Knjiga priča o privatnom porodičnom životu 22 nacistička oficira, počev od komandanta logora Rudolfa Hesa, preko lekara koji su na ulaznoj zloglasnoj rampi odlučivali ko će od deportovanih Jevreja odmah u smrt u gasnim komorama a ko na rad, pa do SS-ovaca šofera.
Knjiga sadrži privatne porodične fotografije nacista iz logora sa ženama i decom a takođe i nemačke planove renoviranja kuća u koje su se naselili.
- Supruge oficira su smatrale da je sasvim normalno da prljave, teške i mučne poslove u kući umesto njih obavljaju te "male Poljakinje". Neke su se prema njima ponašale loše, neke ravnodušno dok se kod nekih stvarala i malo srdačnija veza - kazao je Setkjevič.
Iako su Poljakinje bile vrlo mlade i kako naglašava autor često i naivne a nisu imale predstavu šta se događa u samom logoru, njihove priče pokazuju da su bile vrlo pažljivi i pronicljivi posmatrači života tih nemačkih porodica.
U koncentracionom logoru Aušvic-Birkenau osnovanom 1940. godine do oslobođenja su nacisti poubijali u gasnim komorama i teranjem na rad preko granice ljudske izdržljivosti najmanje 1,1 milion ljudi, mahom Jevreja.
Izdavačka kuća Muzeja osnovana je 1957. godine a do sada je objavila oko 400 knjiga u preko osam miliona primeraka na raznim jezicima.