Vesti
Sport
Samostalnu Srbiju prvo obradovali pojedinačni sportovi, ekipni zakazali
Oni Srbiji donose medalje, a šta Srbija njima daje
31.08.2006. 10:00
Izvor: Blic
Prve medalje za samostalnu Srbiju osvojili su momci i devojke u pojedinačnim sportovima koji su, za razliku od „trofejnih ekipnih“, uvek imali problem sa prikupljanjem novca za pripreme i velika takmičenja. Javnost je ovog leta bila oduševljena trijumfom teniserke Ane Ivanović na turniru u Montrealu, srebrom atletičarke Olivere Jevtić na Evropskom prvenstvu u Geteborgu. Do titule svetskih prvaka su stigli kajakaši (četverac) i veslači (dvojac s kormilarom), a uspeh su upotpunili plivači Ivan Lenđer i Čaba Silađi osvajanjem prvog, odnosno drugog mesta na Svetskom juniorskom prvenstvu. Za razliku od Ane Ivanović koja danas ne mora da brine za finansijsku sigurnost, svi ostali, uprkos sjajnim rezultatima, i dalje brinu brigu oko novca potrebnog za buduća takmičenja. Ko i na koji način finansira ove sjajne šampione, pokušali smo da saznamo kroz razgovor sa sportskim funkcionerima, privatnim sponzorima, roditeljima i takmičarima.

Sve nas je šokirala priča da Milan Đenadić, svetski šampion u kajaku, dnevno provodi po 12 sati na benzinskoj pumpi u Šapcu da bi zaradio za treninge i pripreme, kupio čamac ili veslo. Već prvi dan nakon povratka iz Segedina morao je da odradi treću smenu na pumpi.

Ipak, da se stvari pomeraju u dobrom pravcu svedoči ne samo inicijativa Vlade Srbije da se zaslužni nagrade već i povećan interes privatnih sponzora. Jovan Popović, član zlatnog veslačkog dvojca sa kormilarom sa nedavnog Svetskog prvenstva u Itonu, ocenjuje da je u poslednje vreme učinjen pozitivan pomak u obezbeđivanju uslova za pripreme reprezentativaca.

- Finansiranje veslačkog sporta ide isključivo preko reprezentacije u kojoj se nalazim još od juniorske konkurencije. Ono što je vidljivo, jeste da je situacija sada znatno povoljnija u odnosu na ranija vremena. Veoma mi je drago što se u čitavi priču oko podržavanja mladih sportista uključila i država, koja je shvatila važnost ulaganja u sport - zaključio je Popović.

Iskustvo Nevenke Lenđer, majke svetskog juniorskog plivačkog šampiona Ivana, drugačije je i ona uspehe svog sina vezuje za pomoć Filipa Ceptera.

- Moram da istaknem Fondaciju „Filip Cepter“ i njenog direktora Sinišu Krajčinovića. Videli su gde treba ulagati i gde se rezultat može postići. Svakog prvog u mesecu moj sin redovno godinu dana dobija stipendiju od 300 evra. Da nije toga, ne znam kako bismo izašli na kraj sa mnogim finansijskim problemima koji su pratili Ivana u dosadašnjoj karijeri - objašnjava gospođa Lenđer.

Siniša Krajčinović, direktor Fondacije „Filip Cepter“, naglašava da ova organizacija ima drugačije kriterijume za dodelu finansijske stipendije sportistima od onih kojima se rukovodi država.

- Mi smo privatni fond, pa prilikom odlučivanja o tome kome ćemo dati stipendiju, ne vodimo računa samo o sportskom potencijalu, već i o socijalnim mogućnostima kandidata. Zato pomoć dobijaju oni takmičari kojima je ona zaista potrebna. Vrlo smo zadovoljni dosadašnjim izborom jer su mladi sportisti svojim rezultatima opravdali našu odluku da im pomognemo. Naši stipendisti su dvojica članova zlatnog četverca u kajaku Filipović i Zorić, svetski šampion u veslanju Jovan Popović, kao i juniorski prvak sveta u plivanju Ivan Lenđer. Ovaj mladi plivač je, recimo, tokom proteklih godinu i po dana stipendiranja dobio od Fondacije pomoć u iznosu između 4.000 i 5.000 evra, ali moram da naglasim da mi, pored redovne mesečne stipendije, finansiramo i program priprema, odnosno nagrađujemo uspehe naših sportista.

Krajčinović je nagovestio mogućnost da u narednom periodu i drugi uspešni sportisti - poput člana zlatnog kajakaškog četverca Milana Đenadića, koji novac za pripreme obezbeđuje dopunskim radom na pumpi - postanu stipendisti Fondacije „Filip Cepter“.

Predsednik Olimpijskog komiteta (OK) Srbije Ivan Ćurković tvrdi da je ova organizacija do sada vrlo malo mogla da utiče na finansiranje sportista.

- Do sada su odlučujuću ulogu u finansiranju sportista imali njihovi savezi. Država je na osnovu njihovih predloga i usvojenih kriterijuma davala novac za pripreme sportista, dok smo mi iz OK bili u poziciji turističke organizacije jer nismo imali nikakvog uticaja na donošenje odluka. Mi smo jedino delili sredstva olimpijske solidarnosti, kojom su finansirane pripreme mladih talentovanih takmičara iz olimpijskih sportova. Taj novac su dobili atletičarka Olivera Jevtić, plivač Čavić, kao i još neki sportisti - podseća Ćurković.

Ali, kako on tvrdi, to će se promeniti.

- Predviđeno je da, u skladu sa novom organizacijom sporta u Srbiji, OK dobije ulogu kape na vrhu glave sportskih saveza. U skladu s tim biće formirana zajednička komisija OK i Sportskog saveza Srbije koja će određivati kriterijume i davati konkretne predloge finansiranja sportista državi. Tako ćemo, za razliku od dosadašnjeg perioda, imati prava ali i snositi odgovornost za rezultate naših sportista - zaključuje Ćurković.