Vesti
Sport
Kako opet sve isto: Partizan, Zvezda, Voša?
20.06.2013. 20:00
Izvor: Mondo
Kako opet sve isto: Partizan, Zvezda, Voša?
Kada se pogleda raspored "velike trojke" srpskog fudbala, ovo je već četvrta sezona zaredom da raspored neodoljivo podseća na prethodni. Evo i zašto...
Kako opet Partizan prvo gostuje Crvenoj zvezdi krajem oktobra ili početkom novembra, a onda na proleće igra "večiti derbi" na svom stadionu?
Kako četvrti put zaredom Crvena zvezda i Vojvodina zatvaraju jesenji, samim tim i prolećni deo šampionata?
Kako ponovo Partizan prvo gostuje u Novom Sadu, pa dočekuje Vojvodinu u Humskoj?
Postoji jednostavno objašnjenje.
Dakle, žreb za Superligu, odnosno "izvlačenje" brojeva, izvodi se po poludirigovanom sistemu zbog toga što Partizan i Crvena zvezda (takvo je pravilo zbog stanja u našem fudbalu i atmosfere među navijačima) ne smeju nikako da budu domaćini u istom kolu.
Bergerove tablice mimoilaženje od prvog do poslednjeg kola obezbeđuju samo odabirom dve kombinacije brojeva: 2 i 9, odnosno 2 i 10, tvrdi gensek Zajednice Superlige Miodrag "Žuća" Janković. Svi drugi brojevi u jednom trenutku u isto vreme zakazuju domaćinstva, bar jednom u toku šampionata.
Zbog toga, pre biranja brojeva, Partizan i Crvena zvezda dovode se u situaciju da biraju 2 i 9 ili 2 i 10. Ove sezone, kombinacija 2 i 9 otpala je, jer je unapred određen kalendar takmičenja upućivao na to da bi se jedan od večitih derbija igrao na Uskrs, a to niko nije želeo, pa su tako "večitima" ostavljeni brojevi 2 i 10.
Partizan je i ove sezone bio šampion, pa je imao prvenstvo prilikom odabira broja i uzeo je (opet) 2. Tako je Crvenoj zvezdi ostala "desetka". Tu je "ispoštovano" pravilo da se prvi derbi igra na "Marakani", a drugi na "JNA" i te beneficije broja 2 će svakako koristiti svaki naredni šampion (ako to ne bude neko treći).
Kada je rešeno ko je 2, a ko 10, treća je birala Vojvodina.
I izabrala je broj 3, a predstavnik kluba objasnio je za MONDO da se iz sezone u sezonu odlučuju za taj broj, jer on obezbeđuje pristojnu razliku između susreta sa Partizanom i Crvenom zvezdom, odnosno izbegava se mogućnost da te dve jake utakmice dođu jedna za drugom (nekada tu upadne i termin za Kup, pa sve ispadne još zahtevnije).
Onog trenutka kada je Vojvodina ponovo izabrala "trojku", bilo je jasno da će kalendar, bar što se tiče rasporeda "velike trojke", biti skoro identičan kao prošle sezone i kao one tamo i kao one tamo.
Da li je ovo ispravno ili ne, pitanje je vredno diskusije. Bilo kako bilo, generalni sekretar Zajednice Superlige Miodrag "Žuća" Janković rekao je posle žrebanja za sezonu 2013/14 da su svi klubovi zadovoljni ishodom.