Vesti
Svet
Snouden želi da ostane u Rusiji
12.07.2013. 20:00
Izvor: Mondo
Snouden želi da ostane u Rusiji
Odbegli bivši službenik CIA Edvard Snouden zatražiće privremeni azil u Rusiji, ali planira da na kraju otputuje u Latinsku Ameriku.
To je javio Rojters pozivajući se na informacije objavljene na sajtu "Vikiliks".
"Ja sam u poziciji da jedino prtihvatim ponudu Rusije zato što nisam u mogućnosti da putujem", rekao je Snouden na sastanku sa predstavnicima organizacija za zaštitu ljudskih prava na moskovskom aerodromu "Šeremtjevo".
Sastanak iza zatvorenih vrata održan je kod terminala f, a prisutno je bilo 13 predstavnika organizacija "Hjuman rajts voč", "Amnesti internešnel", "Transparensi internešnel", kao i nekoliko "poznatih advokata iz Rusije".
Tanja Loškina, predstavnik "Hjuman rajts voča", rekla je ruskoj novinskoj agenciji Interfaks da je Snouden rekao da želi da ostane u Rusiji.
Predstavnik za štampu ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je danas da Kremlj još nije dobio zahtev Edvarda Snoudena za politički azil, ali da uslovi za njegovo dobijanje ostaju isti kao i do sada - da odustane od aktivnosti na štetu SAD, prenosi Itar-Tas s.
Taj uslov postavio je ranije predsednik Rusije Vladimir Putin.
Snouden je na današnjem sastanku s predstavnicima organizcija za ljudska prava to i obećao, napisala je na tviter nalogu novinarka "Njujork tajmsa" Elen Bari, pozivajući se na učesnicu sastanka Marinu Lokšinu, prenosi Ria Novosti.
"Neću preduzimati, niti planirati akcije koje nanose štetu SAD. Želim SAD dobro", citirla je Bari Snoudena.
Juče se spekulisalo u medijima i na društvenim mrežama da je Snouden otputovao iz Rusije u Havanu, ali je to jutros kada je avion i sleteo demantovano.
Prema navodima sajta Raša Tudej (Russia Today), kapetan leta AFL 150, rekao je po sletanju u Havanu da Snouden nije bio putnik na tom letu.
Do uzbune na internetu došlo je nakon što se saznalo da je avion ruske kompanije koji je poleteo iz Moskve promenio rutu i da nije leteo preko Skandinavije, Grenlanda, Kanade i SAD, već južnije kroz Evropu pa na Atlantski okean.
To je odmah shvaćeno kao mogućnost da se Snouden nalazi na letu, i da ruska posada tako želi da izbegne prolazak kroz američki vazdušni prostor i potencijalno prizemljenje.
Kasnije je više medija javilo da je do moguće promene rute došlo zbog lošeg vremena na Grenlandu.
Da priča o ovom američkom beguncu i dalje ima znatan uticaj na odnose Vašingtona i Pekinga, videlo se juče kada su se američki i kineski zvaničnici oštro sukobili oko prošlomesečnih događaja vezanih za njegov odlazak iz Hong Konga, prenose agencije.
Zamenik državnog sekretara SAD Bil Berns rekao je da je Amerika razočarana ponašanjem Kine, jer je Hong Kong dozvolio da najtraženiji američki begunac napustio njegovu teritoriju.
"Razočarani smo kako su vlasti u Pekingu i Hong Kongu vodile ovaj slučaj, što podriva naše napore da se izgradi poverenje neophodno da se pozabavimo ozbiljnim problemima", kazao je Berns.
S druge strane, visoko rangirani kineski diplomata Jang Jieći kaže da je sve što je Hong Kong uradio bilo u skladu sa zakonom.
Vašington Post istovremeno piše da u vrhu američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) raste zabrinutost zbog mogućnosti da je Snouden imao pristup dokumentima koji bi mogli da otkriju tehničke detalje kako su SAD špijunirale Kinu i druge države.
"Američki zvaničnici strahuju da bi obelodanjivanje metoda prikupljanja podataka omogućilo stranim vladama da otkriju svoje sopstvene slabosti u zaštiti informacija.
Novinar britanskog Gardijana Glen Grinvald, koji je prvi i objavio dokumenta do kojih je Snouden došao, rekao je da će, u slučaju da se Snoudenu nešto dogodi, sve što imaju od podataka biti objavljeno.