Vesti
Svet
Bivši premijer tuži sadašnjeg zbog Fukušime
16.07.2013. 20:00
Izvor: Mondo
Bivši premijer tuži sadašnjeg zbog Fukušime
Naoto Kan, japanski premijer u vreme nuklearne katastrofe 2011. tužiće sadašnjeg šefa vlade Šinzo Abea zbog kleveta u članku kojim se kritikuje Kanovo postupanje u rešavanju nuklearne krize.
Naoto Kan, sada poslanik opozicione Demokratske partije Japana, preduzeo je neuobičajen korak samo nekoliko dana pred nedeljne izbore za gornji dom parlamenta, na kojima će nuklearno pitanje biti jedna od vrućih tema.
Kan je postao oštar protivnik nuklearne energije posle katastrofe u Fukušimi, dok Abeova vladajuća Liberalno-demokratska partija zagovara obnovu rada svih 50 isključenih nuklearnih centrala kako bi se pomogao izlazak zemlje iz ekonomske stagnacije.
Oko dve trećine javnosti se protivi nuklearnoj energiji, navela je agencija Rojters.
Kan je rukovodio vladom kada su zemljotres i cunami ubili gotovo 20.000 ljudi i izazvali najgoru nuklearnu krizu topljenjem jezgra u reaktorima nuklearne centrale Fukušima, posle katastrofe u Černobilu 1986. godine.
U tekstu od 20. maja, koji je još na sajtu Abea, japanski premijer je kritikovao Kana za preuzimanje zasluga za odluku o hlađenju istopljenih nuklearnih reaktora morskom vodom.
Abe ja napisao da Kan u prvo vreme nije bio svestan te operacije, zatim da ju je stopirao i na kraju da ju je ipak odobrio pošto se savetovao sa stručnjacima.
"Sadržaj teksta je zasnovan na potpuno pogresnim informacijama. Tim tekstom je teško narušen moj ponos", rekao je Kan na konferenciji za štampu i dodao da je tražio nekoliko puta od Abea da povuče napis.
Kan je zatražio da Abe smesta obriše priču, izvini se i plati 11 miliona jena (100.000 dolara) nadoknade.
Za Kana je posle katastrofe bilo rečeno da je zaslužan jer je imao važnu ulogu u sprečavanju da se kriza pogorša, pošto je naredio operaterima oštećene centrale da ne napuštaju postrojenje i zabranio povlačenje radnika.
Hlađenje nuklearnih reaktora morskom vodom se smatra ključnim za izbegavanje da situacija u oštećenoj nuklearnoj centrali potpuno izmakne kontroli.
Posle te nesreće svih 50 nuklearnih reaktora u Japanu je isključeno.
Odluka predhodne vlade da ponovo pusti u pogon dva reaktora izazvala je najveće proteste u Japanu poslednjih decenija i smatra se da je doprinela porazu demokrata na izborima u decembru.
Ipak, ankete javnog mnenja pokazuju jaku podršku Abeovoj političkoj stranci u nadi da će njegova politika "jeftinog novca", javnih trošenja i strukturnih promena, povećati rast privrede i izvući Japan iz stagnacije.