Vesti
Svet
Obama gura sporni trgovinski ugovor
09.12.2013. 20:00
Izvor: Blic
Obama gura sporni trgovinski ugovor
Administracija predsednika Baraka Obame nema skoro nikakvu međunarodnu podršku za kontroverzne nove trgovinske standarde koji bi obezbedili radikalno novu političku moć koroporacijama, povećale cene lekova i ograničili standardne bankarske propise, proizilazi iz dva interna memoranduma do kojih je došao “Hafington post”.
Dokumenti jedne od zemalja učesnica u pregovorima o slobodnoj trgovini u okviru Transpacifičkog partnerstva (Australija, Brunej, Čile, Kanada, Japan, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Peru, Singapur i Vijetnam) otkrivaju sporne tačke u vezi sa ovim sporazumom.
Postoji, naime, veliko neslaganje u mnoštvu ključnih tačaka i mala je verovatnoća da će dogovor biti postignut do kraja godine. Krajnji rok ne postoji, ali Obamina administracija, koja rukovodi pregovorima o međunarodnoj trgovini od 2010. godine, želi da sporazum bude postignut do 1. januara 2014.
U okviru Severnoameričkog ugovora o slobodnoj trgovini (NAFTA), kompanije kao što su “Exxon Mobil”, “Dow Chemical” i “Eli Lilly” pokušavale su da obore kanadske propise o ofšor naftnim bušotinama, frekingu, pesticidima, patentiranju lekova i drugim pitanjima. U okviru ugovora o Transpacifičkom partnerstvu, kompanije bi mogle da ospore još mnogo više zakona.
Novi standardi koji se tiču dostupnosti ključnih lekova mogle bi da budu problem za mnoge države. Obamina administracija insistira na uvođenju novih propisa o intelektualnoj svojini, kojima bi se farmaceutskim kompanijama omogućilo da imaju dugoročni monopol na nove lekove.
Kao posledica toga, kompanije bi mogle da naplaćuju visoke cene, bez obzira na konkurenciju. Ishod bi bile više cene širom sveta i nedostupnost lekova od životnog značaja u siromašnim zemlja, upozoravaju stručnjaci za javno zdravlje.
Prema decembarskom memorandumu, SAD su predstavile predlog koji bi sprečio državne zdravstvene službe da pregovaraju o nižim cenama sa farmaceutskim kompanijama. Ovaj predlog su odbile sve zemlje učesnice pregovora.
SAD nailaze na veliki otpor i kada je reč o bankarskim propisima. Obamina administracija zagovara ograničenje mogućnosti korišćenja “kontrole kapitala” u inostranstvu. Reč je o širokoj lepezi finansijskih instrumenata, počev od ograničanja pozajmica na pregrejanim tržištima, do zabrane masovnog odliva novca u vreme finansijske panike. Gubitak tih instrumenata dramatično bi ograničio sposobnost vlada da spreče i u korenu suzbiju bankarske krize.