Vesti
Svet
Šaron sahranjen uz najviše vojne počasti
13.01.2014. 20:00
Izvor: Mondo
Šaron sahranjen uz najviše vojne počasti
Bivši izraelski premijer Ariel Šaron sahranjen je danas, po sopstvenoj želji, na porodičnom ranču Javor, u pustinji Negev, nedaleko po pojasa Gaze, uz vojne počasti i rituale jevrejske sahrane.
Sahrani je prisustvovalo više hiljada ljudi uključujući izraelske i strane lidere, a kovčeg je nosilo osam generala. Šaron je položen pored druge, voljene, supruge Lili.
Sahranju je obezbeđivalo oko 800 policijskih oficira, graničnih policajaca i dobrovoljaca, a mere bezbednosti pojačale su izraelske vazduhoplovne snage i protivraketni štit "gvozdena kupola" razmešten u blizini.
Načelnik izraelskog Generalštaba Beni Ganc istakao je da su generacije boraca došle da salutiraju Šaronu.
On je podsetio na Šarona kao borca, ljubitelja muzike i farmera i govorio o osnivanju jedinice 101 u Šaronovoj borbi protiv terora i odlučnosti da ispuni tu misiju.
"Došao sam da ti kažem da će IDF ( izraelska odbrambena armija), koju si toliko cenio, nastaviti tvojim stopama još mnogo godina," rekao je Ganc nad Šaronovim grobom.
Pre sahrane, u izraelskom parlamentu, Knesetu, održana je komemoracija kojoj je prisustvovala Šaronova porodica, izraelski i strani, sadašnji i bivši zvaničnici.
Američki potpredsednik Džozef Bajden istakao je, obraćajući se okupljenima, da je Šaronova zvezda vodilja bila preživljavanje države Izrael i jevrejskog naroda, ma gde bio.Bajden je podsetio da je Šaron govorio: " Prvenstveno i iznad svega ja sam Jevrejin. Mojim mislima dominira jevrejska budućnost".
"Osnivanje Izraela zavisilo je od generacije hrabrih boraca da ponovo izgrade jevrejsku hrabrost koja je, kako se činilo, nestala. Ariel Šaron imao je centralnu ulogu u ponovnoj izgradnji tog legata," rekao je izraelski premijer Benjamin Netanijahu, dodavši da je kao ministar i premijer Šaron zastupao pravo da se Izraelci sami brane i žive bezbedno.
Predsednik Izraela Šimon Peres rekao je da je Šaron bio kao rame na kome je počivala bezbednost Izraela." Tvoje stope su utisnute u svako brdo i svaku dolinu," naglasio je Peres.
Bivši britanski premijer Toni Bler označio je Šarona čovekom rata i mira. " Država za koju se borio od četrnaeste godine morala je biti zaštićena. Kada je to značilo borbu, on se borio. Kada je to značilo mir, on je težio miru", rekao je Bler.
Hiljade Izraelaca odalo je poslednju poštu Šaronu, čije je telo je bilo izloženo ispred zgrade parlamenta Kneseta u Jerusalimu, zastave su bile spuštene na pola koplja, a predsednik Izraela Šimon Peres položio je venac i stajao u tišini kraj odra.
Šaron, 11. izraelski premijer umro je u petka nakon što je osam godina bio u komi posle moždanog udara, a njegova sahrana je otvorena za javnost na zahtev njegovih sinova Gilada i Omrija.
Još na vest o Šaronovoj smrti u subotu podginuta je pripavnost hitne pomoći i njena vozila i helikopter će pratiti pogrebnu procesiju od Jerusalima do ranča.Vojna policija biće razmeštena kraj naselja oko pojasa Gaze, navode izraelski mediji.
Šaron je jedan od legendarnih i najkontroverznijih izraelskih lidera, čiju su smrt Palestinci slavili, a slično je reagovao i čitav muslimanski svet, kako su preneli izraelski mediji.
Šaron, poznat po nadimku buldožer, bio je gigant izraelske vojne i političke scene, navode poznavaoci prilika. Bio je na vrhuncu političke moći kada je doživeo moždani udar.
Nekoliko meseci pre toga naredio je unilateralno povlačenje izraelske vojske i jevrejskih naseljenika iz pojasa Gaze s ciljem da smanji napetost u odnosima s Palestincima.
Veruje se da je bio na putu da bude izabran ponovo za premijera i da je bio spreman za dodatno povlačenje sa Zapadne obale, kada se razboleo.
Šaron je kao ministar građevinarstva Izraela posetio Beograd 1991. kao prvi visoki zvaničnik te zemlje posle prekida diplomatskih odnosa 1967.
Pamti se i po tome 1999. godine kao šef diplomatije odbio da podrži bombardovanje Srbije od strane NATO.