Vesti
Svet
Sporazum kao "švajcarski sir"
23.01.2014. 20:00
Izvor: RTS
Sporazum kao "švajcarski sir"
Sporazum EU sa SAD o zaštiti podataka pun je nedostataka i rupa, kao švajcarski sir, kaže potpredsednica Evropske komisije Vivijan Reding. Amerikanci treba da promene sporazim kako bi zaista bio bezbedan, ističe Reding.
Potpredsednica Evropske komisije Vivijan Reding ocenila je u Atini da je sporazum "Safe Harbur" između SAD i Evropske unije, koji omogućava transfer u SAD ličnih podataka evropskih građana, "kao švajcarski sir, pun rupa" i ocenila da treba da bude ponovo razmotren.
"Amerikanci treba da promene sporazim kako bi zaista bio bezbedan. Za sada je taj sporazum kao švajcarski sir pun rupa, a te rupe ugrožavaju građane i evropska preduzeća, čiji podaci nisu pravedno razmotreni", rekla je Vivija Reding na francuskom jeziku po dolasku na neformalni sastanak ministara pravosuđa EU.
"Treba sutra da se u Davosu sastanem sa američkim državnim sekretarom (Džonom Kerijem) s kojim ću pokrenuti to pitanje", dodala je ona.
Evropski zakon zabranjuje od 1998. godine transfer ličnih podataka izvan država koje nisu članice evropskog ekonomskog prostora, a tu spadaju zemlje članice EU kao i Norveška, Island i Lihtenštajn.
Međutim, Evropljani i Amerikanci imaju drugačije viđenje o poštovanju privatnog života. Sporazum Safe Harbur ima pravni okvir i omogućava američkim preduzećima da se usklade sa evropskim zakonom, ali nije usklađen s razvojem interneta.
Evropska komisija je predložila zemljama EU nova pravila kako bi se poboljšao zakon iz 1998. godine, ali do sada nije ništa učinjeno.
Vivijan Reding je rekla da taj unutrašnji dogovor u EU neće biti postignut pre evropskih izbora u maju.
Evropska komisija saopštila je krajem godine da SAD treba da ispune 13 zadataka pre leta 2014. godine kako bi taj sporazum bolje zaštitio lične podatke evropskih građana, koje prikupljaju američke firme.
Glavni zadatak za SAD je da obezbedi pravo evropskim građanima da mogu da pokrenu sudski postupak u SAD, ukoliko se tamo ne koriste kako treba njihovi lični podaci. To pravo je priznato u EU za američke državljane.