Vesti
Svet
Novi zakon ograničava ovlašćenja NSA25.03.2014. 20:00
Izvor: RTS

Bela kuća namerava da predloži Kongresu izmene zakona kojim bi se okončao postojeći kontroverzni program Nacionalne bezbednosne agencije za prikupljanje podataka o telefonskim razgovorima Amerikanaca, prenose američki mediji.
Predlog Bele kuće za izmenu zakona kojim se prisluškuju telefonski razgovori Amerikanaca podrazumeva skraćivanje perioda čuvanja podataka i veća ovlašćenja sudova u njihovom davanju Nacionalnoj bezbednosnoj agenciji."NSA će okončati sistematsko prikupljanje podataka o telefonskim razgovorima Amerikanaca", preneo je dnevnik Njujork tajms, pozivajući se na neimenovanog visokog zvaničnika u administraciji predsednika Baraka Obame.
Prema predlogu zakona koji bi ove sedmice mogao da bude upućen Kongresu na razmatranje, podaci bi ostajali u "rukama" telefonskih kompanija koje ne bi morale da ih čuvaju duže nego što to inače čine.
Planirano je da se skrati period čuvanja dobijenih podataka u tim kompanijama na 18 meseci, kako je i predviđeno postojećim federalnim zakonima, dok je NSA primenjivala praksu da traži podatke "stare" i pet godina.
NSA bi mogla da dobije tražene informacije od tih kompanija uz odobrenje suda i to na osnovu novoustanovljene sudske odluke, piše američki dnevnik.
Sudovi bi, dakle, dobili veća ovlašćenja u odlučivanju da li je ispunjen "standard o sumnjivosti" pre nego što NSA dobije tražene podatke.
Bivši saradnik NSA Edvard Snouden je prošle godine obelodanio tajna dokumenta agencije o špijuniranju građana i zvaničnika što je izazvalo nezadovoljstvo domaće i međunarodne javnosti.
Američki zvaničnici su branili metode špijuniranja zarad sprečavanja terorističkih napada, ali je predsednik Obama najavio određene izmene u dosadašnjoj praksi agencije, podseća AFP.
Agencija AP ocenjuje da je na Kongresu da donese poslednju reč i da ne bi bilo iznenađenje da dođe do problema prilikom usvajanja izmena.
Spominje se i opcija da bi podatke telefonskih kompanija, umesto vlade, mogla da prikuplja nezavisna, treća strana, a vladine agencije bi mogle da im pristupe ukoliko bude potrebno.
Malo je verovatno da bi ovakav predlog mogao da prođe u Kongresu s obzirom da se i same telefonske kompanije suprotstavljaju ovakvom rešenju, a moguće je da bi pravo na privatnost građana SAD bilo dovedeno u pitanje na taj način.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…