Vesti
Svet
Internet ponovo radi u Severnoj Koreji, ali uzalud
23.12.2014. 20:00
Izvor: Mondo
Internet ponovo radi u Severnoj Koreji, ali uzalud
Iako je internet mreža Severne Koreje juče pala na nekoliko sati, agencija Rojters prenosi da posledice nisu velike imajući u vidu da u toj zemlji postoji svega 1000 internet adresa
U toj zemlji postoji samo jedan internet provajder i jedna konekcija sa spoljnim svetom putem kineskog servera Čajna Junikoma.
Takođe, komunikacija se u periodu blokade interneta održana je na internom nivou putem zatvorene Intranet mreže, navodi britanska agencija.
"Nije teško onemogućiti pristup internetu u Severnoj Koreji jer je ona jedna od najmanje povezanih država na svetu'', izjavio je izvršni direktor svetskog provajdera Klaud Fera Metju Prins.
Ova kompanija, između ostalog, štiti sajtove od sajber napada.
Kapacitet saobraćaja koji internet u Severnoj Koreji može da izdrži je mali i iznosi do 10 gb po sekundi, dok se u slučaju sajber napada mreže opterećuju sa više stotina gb po sekundi.
Sjedinjene Države na vrhu su liste osumnjičenih za ovaj napad zbog trenutnog sukoba sa Severnom Korejom, ali odbacuju optužbe.
Sukob je izbio nakon što su SAD optužile Koreju za napad na kompaniju Soni Pikčers neposredno pre premijere filma "Intervju", komedije o ubistvu lidera Severne Koreje.
Prins smatra da bi razlozi za pad interneta u Severnoj Koreji mogli biti različiti.
Moguće je da je sama država dovela do prekida internet veze kako bi sprečila stanovništvo da pristupi informacijama i vestima o premijeri kontroverznog filma.
Druga mogućnost je da je server Čajna Junikom izvršio napad, ali se i Kina ogradila od ovakve optužbe. Treća opcija je jednostavan hardverski problem kao što je npr. slom rutera.
Konačno, najverovatnija je mogućnost DDoS napada što bi značilo da je neko organizovao ogromni protok internet saobraćaja na sajtove Severne Koreje koji su počeli da padaju i pucaju zbog preopterećenosti.
Prins je napomenuo da činjenica što je internet osposobljen samo par sati nakon napada dokazuje da nijedna država nije odgovorna za prekid internet veze jer u tom slučaju ona ne bi tako brzo postala ponovo funkcionalna.