Vesti
Svet
Putin i Kinezi, sasvim dovoljno za dobru paradu?
01.09.2015. 20:00
Izvor: Mondo
Na spisku visokih gostiju koji će prisustvovati kineskom obeležavanju 70. godišnjice kapitulacije Japana, nalaze se ruski predsednik Vladimir Putin, južnokorejska predsednica Park Geun-Hje i generalni sekreta UN Ban Ki Mun.
Ostalo na listi su manje zvučna imena, navodi agencija AP, ali je zvanični Peking ipak ocenio da je prisustvo 30 inostranih lidera - od Mongolije, do Egipta i Venecuele, znak da Kina čiji je doprinos pobedi 1945. godine dugo bio potcenjen, konačno dobija odgovarajuće priznanje.
Na tu izjavu, smatra američka agencija, senku baca odsustvo visokih predstavnika vodećih zemalja Zapada čije snage su bile ključne za pobedu saveznika u II Svetskom ratu - SAD, Velike Britanije, Francuske i Australije, navodi agencija AP.
Agencija AP ne daje pun spisak zvaničnika koji će prisustvovati svečanostima i paradi, među kojima će biti i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, a zajedno sa vojnicima iz još 16 zemalja, na paradi će prodefilovati i gardisti iz Srbije.
Agencija navodi da zbog političke represije Pekinga u zemlji i agresivnih poteza Kine u vezi sa spornim oblastima u regionu, mnoge zemlje nisu spremne da budu suviše blisko povezane sa tim događajem čiji cilj je da na svetskoj sceni uzdigne Komunističku partiju i njenog lidera, predsednika Si Đinpinga.
Kina u četvrtak obeležava, kako naziva, otpor kineskog naroda japanskoj agresiji i svetski antifašistički rat, i obeležava dan kada je pre 70 godina Japan na jednom američkom ratnom brodu potpisao kapitulaciju pred saveznicima.
Četiri godine kasnije Mao Cetungovi komunisti su svrgli nacionaliste koji su predvodili borbu protiv Japana, i ustanovili su Narodnu Republiku Kinu koja je i danas jednopartijska autokratska država, ocenjuje AP.
Centralni deo proslave biće vojna parada u kojoj će učestvovati više od 12.000 vojnika. Uz desetine ratnih aviona Kina će prikazati 500 komada savremenog oružja - tenkove, artiljeriju i interkontinentalne balističke rakete.
Velika Britanija, Nemačka i Japan šalju samo bivše državne vođe, uključujući bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, a SAD će predstavljati samo ambasador u Kini, Maks Baukus.
Samo jedan šef države neke zemlje EU će prisustvovati, Češki predsednik Miloš Zeman, navodi AP.
Na spisku zvanica je i predsednik Sudana Omar al Bašir koji je na poternici Međunarodnog krivičnog suda, optužen za genocid i ratne zločine. On je u junu skratio posetu Južnoj Africi dok su sudije razmatrale da li treba da bude uhapšen.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine je rekla da će mu Peking pružiti doček kakav mu je potreban i da su brige oko njegovog prisustva preterane.
Čak Kim Džong Un iz Severne Koreje, koja smatra Kinu svojim najbližim saveznikom, neće doći na proslavu, već šalje sekretara vladajuće Korejske radničke partije Čo Rjong Hea. Kim nije napuštao svoju zemlju od kada je došao na vlast krajem 2011.
Jedan broj zemalja poslao je ukupno hiljadu vojnika da učestvuju u paradi, među njima su Kuba, Pakistan, Kambodža, Venecuela i čak mala ostrvska država Vanuatu, navodi agencija AP.
Još 31 zemlja, uključujuć Francusku, Poljsku i Južnu Koreju šalje visoke vojne delegacije.
Japanski premijer Šinzo Abe je odbio poziv i šalje svog prethodnika na dužnosti Tomičija Murajamu koji ima prijateljski odnos s Kinom.
Kina odbacuje da parada ima antijapanski karakter. Zamoljen da prokometariše odluku Abea da ne prihvati poziv na proslavu, zamenik ministra spoljnih poslova Kine Džang je rekao da je Kina više puta istakla da ova proslava nije usmerena protiv konkretnih zemalja, ni protiv Japana i japanskog naroda.
"Ona nema direktne veze sa sadašnjim kinesko-japanskim odnosima", rekao je on.