Vesti
Sport
Najslađe u Budimpešti
15.09.2006. 14:00
Izvor: Vecernje Novosti
SVET je pet godina bio miran (1992-1996). Srbe i Crnogorace, koji su do 2003. igrali pod imenom Jugoslavija, političari su izolovali, a kada su otvorile granice, funkcioneri LEN i FINA pozivali su se na propise i usporavali povratak moćne reprezentacije. Zbog toga su plavi propustili EP 1995. u Beču, morali su da igraju B Prvenstvo Evrope, kvalifikacije za OI 1996. u Atlanti, gde su podbacili osvajanjem osmog mesta.
Ipak, da je bazen pun bisera videlo se na Univerzijadi 1995. u Fukuoki, na kadetskom EP 1995. i juniorskom EP 1996, gde su osvojene zlatne medalje.
Stvaranje novog tima povereno je "morskom vuku" Nikoli Stameniću, koji je sa mladom reprezentacijom na EP 1997. u Sevilji stigao do srebra. Titula je izmakla pet sekundi pre kraja, kada je Kašaš matirao Jovanovića - 3:2. Ipak, stvorena je okosnica tima - Vujasinović, Trbojević, Savić, Ikodinović, Šapić i Ćirić.
Šest meseci kasnije u Pertu osvojena je svetska bronza. Ali, usledila je godina nemira. Stamenić se odrekao Šapića, Vujasinović je zbog navodnog dopinga dobio dvomesečnu suspenziju i na EP 1999. u Firenci osvojeno je sedmo mesto. Stamenić se povlači, kormilo 20. janura 2000. preuzima Manojlović, u reprezentaciju vraća Šoštara, Zimonjića, Vasovića i umalo nije stigao do zlata na OI u Sidneju. Na kraju se utešio bronzom.
Nagrada je stigla godinu dana kasnije. U hramu mađarskog vaterpola, bazenu "Alfredu Hajošu", drugi put je pokorena Evropa, domaća selekcija postala je bronzana.
Aleksandar Šoštar, Petar Trbojević, Nikola Kuljača, Predrag Zimonjić, Dejan Savić, Danilo Ikodinović, Viktor Jelenić, Veljko Uskoković, Aleksandar Ćirić, Aleksandar Šapić, Vladimir Vujasinović, Nenad Vukanić, Branko Peković, Nikola Janović i Denis Šefik delili su lekcije kao od šale. U grupi su savladali Španiju (9:7), Holandiju (10:7),Rumuniju (11:5), Mađarsku (8:5), Italiju - 9:8. u četvrtfinalu Slovačku sa 8:7, u polufinalu Hrvatsku sa 8:6, a u finalu Italiju sa 8:5. Tada su i vaterpolisti prihvatili slogan "Mnogo smo jaki".
Dve godine kasnije titula je odbranjena u Kranju. I to na najteži mogući način. Hrvatski huligani napravili su "pakleno finale", ali su naši momci uspeli da iskažu čeličnu volju, mudrost... Uspeli su naši golom Aleksandra Šapića u produžetku da savladaju Hrvate sa 9:8, ali je zbog divljanja na bazenu ceremonija svečanog proglašenja pobeda obavljena u hotelu "Kokra" na Brdu kod Kranja.
Selektor Manojlović je na EP poveo sedmoricu debitanata. Morao je da se odrekne usluga bolesnog Trbojevića, dok je Ikodinović zbog povrede ramena preskočio četiri kola. U grupi nije išlo glatko - Rumunija (11:2), Rusija (10:11 - zlatni gol Zinurova), Mađarska (7:6 - rival vodio sa 5:2), Slovačka (11:5), Holandija - 7:6. U četvrtfinalu je nadigrana Nemačka (9:2), u polufinalu Rusija (11:7), a u finalu su protiv Hrvata bili na ivici poraza. Gubili su sa 7:4, izborili 8:8 i u produžecima golom Šapića slavili sa 9:8.
Novo zlato osvojili su: Denis Šefik, Slobodan Nikić, Živko Gocić, Vanja Udovičić, Dejan Savić, Danilo Ikodinović, Viktor Jelenić, Vladimir Gojković, Aleksandar Ćirić, Aleksandar Šapić, Vladimir Vujasinović, Predrag Jokić, Boris Zloković, Filip Filipović, Nikola Kuljača.