Vesti
Svet
Makedonci krpe ogradu, izbeglice na pruzi29.02.2016. 20:00
Izvor: b92
Đevđelija -- Na grčko-makedonskoj granici situacija je relativno mirno nakon obračuna policije sa migrantima koji su oko podneva probili ogradu.
Kako javlja grčka agencija ANA, izbeglice u znak protesta sede na pruzi u pograničnoj zoni sa grčke strane, dok makedonske vlasti popravljaju probijenu ogradu.Najmanje 30 ljudi, uključujući veći broj dece, zatražilo je lekarsku pomoć na grčko-makedonskoj granici kad su migranti oko podneva probili ogradu, a policija bacila suzavac i šok bombe da bi ih navela na povlačenje, saopštila je humanitarna organizacija "Lekari sveta", prenosi AFP.
U tom incidentu niko nije uhapšen, navodi AP. Migranti, koji su uzvikivali "Otvorite granice" i istovremeno bacali kamenice na makedonske policajce, morali su da se povuku pred policijom.
Policija je ranije saopštila da se oko 500 migranata probilo kroz redove grčkih policajaca kako bi došli do ograde koja deli Grčku i Makedoniju, a prema navodima Bi-Bi-Sija, migranti su ogradu uspeli da probiju koristeći drveni bat koji se koristi za probijanje teških vrata.
Na hiljade izbeglica našlo se "zaglavljeno" na granici Grčke i Makedonije, dok čekaju da ih makedonske vlasti puste da nastave put ka zapadnoj Evropi. Zvanično Skoplje je saopštilo da će propuštati samo onoliko ljudi koliko propušta Srbija. Usled toga je u Grčkoj došlo do nakupljanja velikog broja izbeglica, a tamošnje vlasti navode da u toj zemlji trenutno ima više od 22.000 izbeglica.
Grčke komunalne službe počele su danas da šire i uređuju kamp za prijem novih migranata u Idomeniju na granici sa Makedonijom, zbog sve većeg priliva izbeglica. Prema proceni humanitarnih organizacija u kampu i oko njega na njivama, boravi više od 4.000 migranata iz Sirije, ali i iz Avganistana, Pakistana, Iraka i Maroka.
Migranti koji se nalaze unutar kampa u Idomeniju iako imaju potrebna dokumenta dobijena od grčkih vlasti ne mogu da pređu u Makedoniju jer je granica već drugi dan zatvorena.
“Sve ovo traje veoma dugo. U Grčku smo došli pre deset dana. Evo imam sva dokumenta, iz Sirije sam i ovde sam sa ženom i četvoro dece. Želimo samo da nastavimo put ali granica je zatvorena i ne znam zašto to rade. Zahvaljujem se svim dobrim ljudima ali nažalost to nije dovoljno, želimo samo da odemo odavde“, objašnjava migrant iz Sirije, dok sa porodicom sedi na otvorenom pored pruge.
Predstavnici humanitarnih organizacija kažu da se situacija u kampu svakim danom sve više komplikuje i da je sve više dece.
“Vidite da je mnogo migranata i da je situacija veoma složena i specifična.Mi smo iz humanitarne dečije organizacije i pokušavamo da pomognemo deci koja putuju sama . Naravno pomažemo koliko smo u mogućosti“, rekla je Tanjugu Jota Hatsi iz organizacije Children.
Grci svakodnevno i dalje autobusima dovoze migrante iz Atine i Soluna u Idomeni. Međutim, mnogi migranti koji su pre nekoliko nedelja smešteni u kampove u okolini Soluna i Polikastra, napustili su samovoljno kampove i pešice dolaze do Idomenija i zvaničnog graničnog prelaza Evzoni na grčko makedonskoj granici.
Iz Sirije smo i imamo sve potrebne dokumente, čak i pasoše. Zzelimo ovde da pređemo granicu ali nam ne dozvoljavaju. Policija hoće da nas vrati ali mi nećemo odavde", tvrdi Sirijac koji sa porodicom čeka u parku na dvadesetak metara od prelaza Evzoni.
Ka Idomeniju ponovo idu i Avganistanci koje je grčka policija samo pre nekoliko dana vratila u kampove blizu Atine.
Želimo samo da pobegnemo od rata i ubijanja. Ne znam zašto smo mi različiti od drugih. Molimo samo da nas puste da nastavimo dalje", priča Imad iz Avganistana koji je sa još trojicom prijatelja pobegao iz atinskog kampa i ponovo se vraća na grčko-makedonsku granicu.
Oni koji su unutar kampa dobijaju obroke iz humanitarne pomoći međutim svi koji su na njivama oko kampa moraju sami da se snalaze.
Ekipa Tanjug je snimila porodicu Haim iz Sirije koja je u loncu na vatri kuvala krompir sakupljen sa njiva. Grčki trgovci su pored kampa napravili improvizovanu pijacu na kojoj prodaju povrće i voće ali samo onima koji imaju novac. Kilogram paradajza kažu da prodaju za evro a narandže za pola evra.
Makedonske vlasti su granicu sa Grčkom zatvorile uz obrazloženje da nemaju mesta za smeštaj u kampu u Đevđeliji, a migrante ne mogu da šalju za Tabanovce jer je i taj kamp pun Avganistanaca vraćenih iz Hrvatske i Srbije.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…