Vesti
Sport
Nema penzija za selektore?!
21.09.2006. 11:00
Izvor: Press
Treneri koji su sa reprezentacijom osvajali medalje na OI, prema Uredbi Vlade, neće dobiti ni PREBIJENE PARE od države. Penzije idu samo igračima, selektori IZVISILI
Prema Uredbi, legende poput Gajića, Ivkovića, Obradovića, Žeravice, Manojlovića... ničim nisu zadužili naš sport

Gajić: Nije mi zbog para, nego zbog principa. Loš je to signal onima koji žele da se bave trenerskim poslom u Srbiji

Selektori i treneri koji su na Olimpijskim igrama osvajali medalje, prema Uredbi Vlade Srbije, neće dobiti zaslužene penzije! Po mišljenju "stručnjaka" koji su kreirali Uredbu o doživotnom izdržavanju nosilaca olimpijskih medalja (pun naziv), "penzija" sleduje samo igračima (državljanima Srbije) koji su osvajali olimpijske medalje, dok za selektore i trenere nema ni PREBIJENE PARE.
To praktično znači da svetski priznati stručnjaci kao što su Zoran Gajić, Željko Obradović, Dušan Ivković, Ranko Žeravica, Nenad Manojlović, Branislav Pokrajac... za sve što su osvojili odbojkaši, košarkaši, vaterpolisti i rukometaši uopšte NISU ZASLUŽNI. Kako Press saznaje, svi oni izostavljeni su sa spiska dobitnika penzija uz "logično" objašnjenje da bi na taj način bila naneta nepravda svim ostalim trenerima koji su tokom karijere uticali na razvoj, recimo, Aleksandra Đorđevića, Vanje Grbića ili Vladimira Vujasinovića?!
Čuveni odbojkaški trener Zoran Gajić, vlasnik dve olimpijske medalje (zlatne iz Sidneja i bronzane iz Atlante), kaže za Press da je odlično što su "stvari krenule sa mrtve tačke" i što će konačno bar neko od države da dobije pare.
- Mislim da davanje tog novca ima višestruki značaj i višestruku poruku. Jedna je zahvalnost koju osvajači olimpijskih medalja dobijaju od države, a druga je poruka koja se šalje generacijama koje dolaze. U ovom slučaju, novac je u drugom planu, problem je što se ovim činom ne priznaje uloga trenera i šalje se loš signal za sve mlade ljude koji žele da se bave ovim poslom. Iz ličnog iskustva reći ću vam da je razlika u trenerskom poslu pre dvadeset ili trideset godina i danas izražena svetlosnim godinama. Ako se zvanično formira stav da trener nije bitan, onda niko neće hteti da se bavi ovim poslom i svi će gledati kako da postanu menadžeri ili sportski direktori.
Na pitanje da li je moguće da je 12. igrač iz Atlante ili Sidneja zaslužniji za medalje od njega, Gajić se nasmejao i rekao:
- Nije to suština. Ponavljam vam, osnovni problem je poruka koja kaže šampionima DA, a trenerima NE. Šta u tom slučaju preostaje trenerima da rade kada ostanu bez penzije? Samo da kradu i ništa drugo.
Kada je u pitanju "logika" zbog koje treneri i selektori neće da dobiju olimpijske penzije, Gajić kaže:
- Logika je laička, a reći ću vam i zašto. Penzija se ne dobija zato što je neko bio dobar igrač, nego zato što je osvojio olimpijsku medalju. Po toj logici, nisu zaslužni samo svi treneri sa kojima je jedan igrač radio tokom karijere, nego i svi saigrači sa kojima je trenirao i postajao bolji. Kada uzmemo 12 igrača, pa 12 klubova, pa još 11 saigrača iz kluba i sve to saberemo, onda zaista dolazimo do paradoksa. Međutim, tu je mnogo zanimljivija jedna druga stvar. Šta bi bilo da smo, recimo, bili četvrti i u Atlanti ili u Sidneju? Tačno znam ko bi bio najveći krivac za neuspeh. Naravno, trener - zaključuje Gajić, koji sa velikim uspehom radi kao selektor Rusije i gotovo je izvesno da će biti u najužem krugu kandidata za osvajanje medalje u Pekingu. Kad već nije "zaslužio" penziju u Srbiji, možda mu se Rusi oduže.
Ž. VUČKOVIĆ

Zašto samo olimpijske medalje?

Osim što među dobitnicima olimpijskih penzija nema selektora i trenera, velika bura podigla se i oko činjenice da se ne nagrađuju medalje na svetskim i evropskim šampionatima. Međutim, kako nam je objašnjeno u Olimpijskom komitetu Srbije, to nije istina, pošto su evropski i svetski šampionati ujedno i kvalifikacioni za Olimpijske igre, pa osvajači olimpijskih medalja ujedno dobijaju nagradu i za dobre rezultate na njima.