Vesti
Svet
NASA: Letelica Starlajner se vratila iz svemira bez posade
07.09.2024. 20:00
Izvor: Danas
NASA: Letelica Starlajner se vratila iz svemira bez posade
Starlajner, svemirska letelica kompanije Boing, završila je putovanje i vratila se na Zemlju, ali su astronauti koji su bili njena posada ostali na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).
Starlajner, svemirska letelica kompanije Boing, završila je putovanje i vratila se na Zemlju, ali su astronauti koji su bili njena posada ostali na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).
Kada se otkačila od stanice, letelica bez posade je korišćenjem režima nezavisnog leta stigla nazad na našu planetu.
Ocenjeno je da je previše rizično da se astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams iz NASA-e vrate u kapsuli, sa kojom je bilo tehničkih problema posle lansiranja.
Oni će se vratiti letelicom Kru Dragon, američke kompanije Spejs Iks, ali to se neće desiti pre februara, pa će astronauti provesti u svemirskoj stanici osam meseci, umesto prvobitno planiranih osam dana.
Odložen povratak astronauta zaglavljenih u svemiru
Kad propadne plan: Umesto osam dana, američki astronauti će možda ostati u svemiru osam meseci
„Najbolji posao na svetu i životna uloga“: Prva žena glavna naučnica NASA-e
Posle povratka Starlajnera portparol NASA rekao je da je zadovoljan zbog uspešnog sletanja, iako bi bio srećniji da je sve prošlo kako je u početku planirano.
Let je trajao šest sati.
Kada je letelica ušla u Zemljinu atmosferu otvorili su se padobrani kako bi usporili sletanje u luku Vajt sends u Nju Meksiku, koje se dogodilo u petak u 23.01 po lokalnom vremenu.
Vilmor i Vilijams su dobro raspoloženi i u redovnom su kontaktu sa porodicom, kažu iz NASA.
Oboje gaje strast prema poslu, dodaje Stiv Stič, programski direktor ove agencije za komercijalne posade letelica.
„Shvataju značaj nastavljanja misije u ovom trenutku i bezbednog povratka letelice“, ističe.Bio je ovo prvi probni let sa posadom Boingovog Starlajnera, ali je do problema došlo odmah posle lansiranja sa Floride 5. juna.
Došlo je do curenja helijuma, koji je pogurao gorivo u pogonski sistem, pa nekoliko potiskivača nije radilo kako bi trebalo.
Iako su inženjeri Boinga i NASA-e mesecima pokušavali da shvate zbog čega je došlo do problema, krajem avgusta je odlučeno da Starlajner nije dovoljno bezbedan kako bi se astronauti vratili kući.
Stiv Stič kaže da „očigledno imaju još posla“ i da će biti potrebno „malo vremena“ da utvrde šta će biti naredni korak.
Tim stručnjaka koji je podneo izveštaj činili su samo naučnici iz NASA, a dvoje predstavnika Boinga nisu prisustvovali, iako se očekivalo da budu tu.
Boing je odlučio da „prepusti NASA-i“ predstavljanje misije, kazao je Džoel Montalbano iz te američke agencije.
Iz kompanije Boing su saopštili da „prepoznaju rad timova za Starlajner, koji su se pobrinuli za uspešno i bezbedno otkačinjanje letelice od stanice, izlazak iz orbite, povratak u nju i sletanje“.
U Boingu će „pregledati podatke i doneti odluku o sledećim koracima“, dodaju.Bil Nelson, šef NASA-e, kaže da je 100 odsto siguran da će letelica Boinga ponovo poleteti sa posadom.