Vesti
Politika
Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do 22. oktobra, domaćin će mu biti predsednik Vučić
18.10.2024. 20:00
Izvor: Politika
Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do 22. oktobra, domaćin će mu biti predsednik Vučić
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić biće domaćin kralju Esvatinija, Msvatiju III, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji od 19. do 22. oktobra, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Prema programu posete, sutra će u 10.30 biti održana ceremonija svečanog dočeka ispred Palate Srbija, a potom će u 10.45 uslediti sastanak predsednika Vučića i kralja Msvatija III.U 11.20 biće održan plenarni sastanak delegacija Srbije i Kraljevine Evatini predvođenih predsednikom Vučićem i kraljem Msvatijem III, a u 12.00 biće održana ceremonija potpisivanja sporazuma u prisustvu predsednika Srbije i kralja Esvatinija.
U 12.05 predviđene su izjave za medije, a u 12.30 predsednik Vučić i kralj Msvati III učestvovaće na okruglom stolu „Srbija i Esvatini – Inovacija kao pokretač rasta“, a učesnicima okruglog stola obratiće se pored Vučića i kralja Esvatinija i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i izvršni direktor Direkcije za privlačenje investicija Esvatinija Sibani Mnogomezulu, najavila je PKS.
Uoči okruglog stola „Srbija i Esvatini - Inovacija kao pokretač rasta“ biće predstavljene dve privrede i mogućnosti za unapređenje saradnje u sektoru infomaciono-komunikacionih tehnoloigija.Nakon okruglog stola biće predstavljena specijalizovana izložba Ekspo 2027.
Kako je Tanjugu rečeno u PKS, spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Esvatinija, prošle godine je iznosila 113.200 američkih dolara, pri čemu je izvoz iznosio 1.100 dolara, a uvoz 112.000.
Srbija je u Esvatini najviše izvozila pribor za električne mašine za štampanje, a najviše uvozila voće, plastiku i šećer.
Značajan deo uvoza se statistički vodi kao nerazvrstana roba.
Kada je reč o potencijalima za saradnju sa tržištem Esvatinija iz PKS su naveli poljoprivredu, odnosno semena, mehanizaciju, đubriva, tehnologiju, energetiku i to obnovljive izvore energije, IT industriju i u okviru nje razvoj aplikacija i softverskih rešenja, prenos znanja, te pneumatike, laka ulja, vakcine i ostale medikamente i plastične vreće.