Vesti
Sport
U evropskim ligama zbog kladionica sve više sumnji u regularnost fudbalskih mečeva
I Englesku napao virus nameštanja
11.11.2006. 13:00
Izvor: Blic
Virus kladioničarskih afera širi se Evropom. Kao srednjovekovna kuga, polako je počeo da zahvata i po mnogima najzdravije delove evropskog fudbalskog kopna a, prema poslednjim informacijama iz Engleske, čini se da je i „kolevka fudbala“ uzdrmana.

Izjava jednog bivšeg službenika lanca kladionica „Viktor Čendler“ da su četvorica poznatih ostrvskih menadžera za godinu dana potrošili ukupno blizu 25 miliona evra na klađenje u Premijer ligi, nikoga nije ostavila ravnodušnom, pa će FA Engleske imati pune ruke posla da utvrdi o kojim licima se radi.

- Detaljno ćemo istražiti o čemu se radi i videti da li je bilo kršenja pravila. Svaka informacija je dobrodošla, ali za sada u interesu istrage je da se imena osumnjičenih ne otkrivaju - izjavio je portparol FA iz Londona.

Zastupnik kladionice čija je baza na Gibraltaru rekao je da želi da zaštiti privatnost svojih klijenata i da je tim povodom posetio sud sa porukom da imena lica ne smeju biti objavljena, dok je istraga u toku. Kako se čini, nisu se samo menadžeri ogrešili, već i fudbaleri, kojih je na tajnoj listi popriličan broj.

Poslednji događaji u Engleskoj asociraju na brojne skandale koji su se događali proteklih godina u evropskom fudbalu. Nemačku je prošle godine potresao „slučaj Hojcer“, kada je utvrđeno da je grupa sudija, u dosluhu sa grupom kriminalaca, uticala direktno na rezultate u kupu i nemačke „Cvajte“ kao i nižih divizija. Hojcer, koji je priznao da je namestio čak i prijateljsku utakmicu između Hanze i Midlsbroa (3:1), zaradio je zatvorsku kaznu od 30 meseci, baš kao i nekoliko organizatora prevare.

Još svežiji je primer Italije, čija je Serija A zbog velikog skandala okrnjena za veliki tim Juventusa, koji je platio najveći ceh pošto je utvrđeno da su čelnici kluba, ali i pojedini čelnici FS Italije, uticali na rezultate postavljajući određene sudije. Tako je internacionalac Masimo de Santis ostao bez posla, a nekoliko arbitara iz Kalča je povučeno sa Mondijala u Nemačkoj. Milan, Fiorentina, Lacio i Ređina su kažnjeni bodovno, Juventus i bodovno i seobom u Seriju B, ali je opšti utisak da su kazne prema pojedinima bile previše blage, dok tvrdnje da su se nezakonitim klađenjem bavili i pojedini istaknuti fudbaleri nisu potkrepljene dokazima.

I Belgija je protekle godine bila u centru pažnje. Nekoliko klubova je nameštalo rezultate, jedan od njih bio je La Luvije čijih je sedam mečeva bilo pod lupom. Iza svega je, prema tvrdnjama tužilaca, stajala kineska mafija i izvesni biznismen Žejun Že, koji je uz menadžera Pjetra Alatu bio osumnjičen da je štelovao rezultate čak i u Finskoj. Na kraju, utvrđeno je da su pojedini fudbaleri kluba bili uključeni u prljave radnje pa je njih šestorica zaradilo suspenzije i novčane kazne. Pre toga FK Mons je bio kažnjen preseljenjem u nižu diviziju zbog nameštanja rezultata u prvenstvu.

Ove sezone bilo je govora o „čudnim“ rezultatima u Austriji, ali se afera brzo stišala, dok sumnje u regularnost ima sve više i na međunarodnoj sceni. Tako je posebnu pažnju privukao meč Kupa UEFA u jesen 2004. godine između Panioniosa i Dinama iz Tbilisija, pošto je veliki broj uplata bio na to da će gosti iz Gruzije voditi na poluvremenu, a na kraju pobediti Grci, i tako je i bilo - 5:2 (0:1). UEFA je najavila istragu, ali nije imala elemenata da dokaže da je bilo nešto neregularno.