Vesti
Sport
Real ušao u red sportskih marki koje najviše zarađuju od prenosa
Televizija najbolji posao za sport
22.11.2006. 10:00
Izvor: Politika
Kraljevski klub” prodao TV prava za utakmice do 2013. godine za 1,1 milijardu evra
Prodajom prava za prenose utakmica koje će igrati do 2013. godine, za fantastičnih milijardu i sto miliona evra španskoj mreži „Medijapro”, Real iz Madrida stao je u red sportskih marki koje najviše zarađuju od televizije.

Kolika je to suma, najbolje govori poređenje sa zaradom od TV prava koju je prošlog leta ostvarilo Svetsko fudbalsko prvenstvo u Nemačkoj. Ukupni prihod po tom osnovu iznosio je tek sto miliona evra više (1,2 milijarde). Real će „deset cifara” dostići u poslednjoj sedmoj sezoni, ali i „Mundijal” je jednom u četiri godine. U odnosu na prethodnu svetsku smotru 32 reprezentacije, održanu 2002. u Japanu i Južnoj Koreji, od televizije je prihodovano 34 odsto više novca. Najveći pojedinačni iznos za prenošenje 64 utakmice, koje su oborile mnoge rekorde gledanosti ne samo u Nemačkoj, dve stanice iz ove zemlje ARD i ZDF platile su zajedničkim snagama - 170 miliona evra.

Predsednik Svetske fudbalske federacije Sep Blater saopštio je da će za prenos „Mundijala 2010” koji će biti u Južnoj Africi, iz Evrope biti plaćeno oko milijardu evra.

Televizijska prava za Olimpijske igre u Londonu 2012. godine, zajedno sa Zimskim koje će biti održane u Vankuveru 2010, Međunarodni olimpijski komitet već je prodao za rekordnih 3,8 milijardi američkih dolara (tri milijarde evra).

Ni najveći sportski događaj sveta, kakav jesu Letnje olimpijske igre, nije konkurencija najkrupnijem biznisu između sporta i televizije. Liga američkog fudbala NFL od četiri mreže na ime TV prava godišnje dobija – 3,1 milijardu dolara, odnosno 2,4 milijarde evra. Za četiri godine skoro – deset milijardi...

Američka igra sa jajolikom loptom i televizija predstavljaju idealan spoj. Sport koji je nastao od engleskog ragbija kao da je rođen za gledanje posredstvom ekrana, i ekspanziju do apsolutno najpopularnijeg američkog klupskog prvenstva, doživeo je upravo zahvaljujući televiziji. Utakmice za titulu (šampiona odlučuje jedan meč, tzv. Superboul) ubedljivo su najgledaniji prenosi uopšte u istoriji televizije s druge strane Atlantskog okeana.

Samo za prenose derbija u udarnom terminu „fudbal ponedeljkom”, kojih ima svega 16 u toku sezone, sportski kanal ESPN će do 2014. godišnje plaćati milijardu dolara.

Da bi stadioni u NFL ostali puni kao što jesu, od 1973. godine stoji zabrana prenosa na lokalnim TV stanicama, u krugu od 120 kilometara, ako sve karte nisu planule do 72 sata pre utakmice. Neretko se dešavalo da, ako u tom trenutku ima neprodatih i po nekoliko stotina ili hiljada ulaznica, neke TV stanice odluče da ih kupe da bi stadion bio proglašen „rasprodatim”.

U odnosu na NFL, košarkaška NBA liga je jako skromna. Šestogodišnji ugovor sa mrežama ABC i ESPN, težak 2,4 milijarde dolara (1,9 milijardi evra) ističe kroz dva leta.
Drugu stranu medalje upoznaće u narednom periodu biciklistička „Trka oko Francuske”, koja je letos pretrpela težak udarac još jednim u nizu doping skandala koji se odigrao „na dva točka” poslednjih godina. Posle rekordne vladavine Amerikanca Lensa Armstronga koji je privlačio pažnju kao jedna od najpoznatijih svetskih sportskih zvezda, prvi sledeći pobednik, sunarodnik Flojd Lendis uhvaćen je u konzumiranju nedozvoljenih sredstava. Ubrzo potom nemačka televizija ZDF najavila je da više neće prenositi „Tur d` Frans”, a njenim stopama krenuće i vodeći sponzori poput „Fonaka”.