Vesti
Sport
Prebrzo potrošene „pepeljuge iz geta”
22.11.2006. 10:00
Izvor: Politika
Sestre Serena i Venus Vilijams početkom novog milenijuma postale mašine za pravljenje para, ali su, suprotno prognozama, imale ograničen rok trajanja
Ana Kurnjikova je ušla u istoriju biznisa ostvarivši uspeh - bez uspeha.
Prelepa Ruskinja će verovatno ostati izuzetak koji potvrđuje pravilo, jer je teško poverovati da će dobitna „modla” proraditi dva puta na isti način.
Iako nikada u karijeri nije slavila na nekom turniru u pojedinačnoj konkurenciji, u penziju je otišla sa 100.000.000 evra na računu.

Kurnjikova više nije kraljica „on lajn” prodaje na Internetu (početkom novog milenijuma prestigla je u jednom trenutku zbirni učinak Tajgera Vudsa i Majkla Džordana), ali je i dalje rado viđen gost na svim prestižnim estradno-zabavnim planetarnim događajima. Časopisi poput „Pipla” ili „FHM-a” pre par leta proglašavali su je za jednu od najerotičnijih ili najlepših žena na svetu.

Dah seksipila

Maštu muškog pola razbuktavale su i strasne i kratkotrajne veze Kurnjikove sa teniserima Markom Filipusisom, Nikolasom Kiferom i Nikolasom Lapentijem kao i sa hokejašima Pavelom Bureom i Sergejom Fjodorovom („Uvek sam imala po dva mobilna telefona, za svakog mog dečka po jedan”). U poslednje vreme Kurnjikova se smirila u naručju pop zvezde Enrika Iglesijasa rekavši da je „to čovek o kome je sanjala celog života”.

Unevši seksipil i dah glamura Kurnjikova je od tenisa napravila najprofitabilniji ženski sport.

Praktično kada je ruska lepotica bila u marketinškom klimaksu, na scenu su stupile afro-amerikanke Venus (rođena 17. juna 1980.) i Serena (26. septembar 1981.) Vilijams.

U jednom delu njihovih karijera pretila je opasnost da od ženskog tenisa naprave najdosadniju stvar na svetu pošto su rušile sve pred sobom.

Do 2003. one su harale „belim sportom” tako da su od 14 gren slema (Melburn, Rolan Garos, Vimbldon i Flešing Medou) na kojima su učestvovale osvojile čak deset (Serena šest i Venus četiri). Posle toga usledio je dugački post i tek u januaru 2005. Serena je slavila na Otvorenom prvenstvu Australije.

Uspeh je „pepeljugama iz geta” (jedno vreme živele su u ozloglašenom kvartu Los Anđelesa) omogućio fantastične sponzorske ugovore, ugovore koje ni jedna pre njih sportiskinja nije uspela da potpiše. Danas jedino Marija Šarapova prihoduje (18.500.000 „zelenih novčanica”) više od manufakture Vilijamsovih.

Prvo je Venus sa „Ribokom” probila sve dotadašnje granice- 40.000.000 dolara za pet godina. Zatim je u decembru 2003. „Najki” dobio bitku za Serenu - sa 60.000.000 dolara za sedam godina postavljen je domaći zadatak za buduće naraštaje nežnijeg pola.

Prodavanje sestara

Disciplina „prodavanje sestara” uzimala je sve više maha, stvorivši od Venus i Serene globalne tržišne ikone. Ogromne pare u ozbiljnom poslovnom svetu niko ne daje samo za lepe oči - istraživanja su pokazala da je Serenu prepoznavalo 72 odsto Amerikanaca, dok je za 34 odsto ona bila jedna od najomiljenijih sportiskinja.

Uz Serenu su stali i „Mekdonalds” (brza hrana), „Vilson” (reketi), „Rigli” (žvakaće gume), „Klouz ap” (pasta za zube), „Sega” (video igrice) i „Ejvon” (kozmetika).

U decembru 2004. kreiranjem sopstvene modne linije „Aneres” (od kraja ka početku napisano ime Serena) pridružila čuvenim pevačicama Dženifer Lopez, Bijons Novles i Gven Stefani koje su to isto uradile pre nje.

I dok je Serena volela da bude u centru pažnje (na terenu se pojavljivala u čizmama i crnim mini suknjama), Venus je delovala iz drugog plana. Ako Njujork 2016. organizuje Olimpijadu, nameštaj za sobe u olimpijskom selu dizajniraće- Venus Vilijams.

U prekomernoj tržišnoj upotrebi treba verovatno tražiti glavni razlog za igračko posrtanje sestara (ostala tri su ubistvo njihove polusestre u obračunu uličnih bandi 2003, nezadrživo prerastanje „ruskog talasa” u „smrtonosni cunami” i sve češće povređivanje).

Od juna 2005. do juna 2006. Serena je zaradila 12.500.000 dolara, a Venus 6.500.000, nedovoljno za Forbsovu listu 100 najbolje plaćenih sportista na svetu...