Slobodno vrijeme
Zdravlje
Prostata - žlijezda koja zadaje glavobolje
18.12.2007. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Prostata - žlijezda koja zadaje glavobolje
Ako prostata otekne toliko da pritišće mokraćnu cijev koja prolazi kroz nju, ometat će protok mokraće. Može se desiti da ne uspijete mokriti više od nekoliko kapi, a unatoč tome patiti od inkotinencije.
Upala prostate zove se prostatitis. Može biti posljedica infekcije, obično spolno prenosive, ili se pojaviti nakon napornog vježbanja (npr. džogiranja) s punim mjehurom.

Bolje spriječiti
Simptomi obuhvataju osjećaj težine iza mošnji i bol u križima i u trbuhu. Može vas boljeti i dok mokrite. Mokraća može biti mutna, sadržavati krv, smrdjeti na ribu, a možete dobiti i povišenu temperaturu.
Rizik od raka prostate počinje rasti u ranim četrdesetim godinama. Rak može biti bez simptoma. Pretraga krvi pomaže pri određivanju vjerodostojnosti raka (PSA), ali nije dovoljno pouzdana da bi se koristila za rano otkrivanje raka u populaciji.
Sve u svemu, prostata je žlijezda koja vam može zadavati glavobolje. Zato pogledajmo kako to spriječiti.
Jedite namirnice bogate cinkom, beta-karotenom, flavonidima te vitaminom C i E. Jedite više graha, jezgričastog voća i sjemenki, te tri porcije plave ribe sedmično. Omega-3 masne kiseline, koje sadrži plava riba, jačaju imunitet i time vas štite od infekcije i drugih uzroka prostatitisa.
Svakodnevna tjelovježba pomaže prostati potičući krvotok u zdjelici. I redovita ejakulacija zdrava je za prostatu. Izlaganje suncu pola sata na dan može pomoći pri sprečavanju raka prostate.
A kada dođe do problema, potrebno je liječenje. Za prostatitis obično je potrebna hitna liječnička pomoć. Da biste ubrzali ozdravljenje, jedite mnogo povrća i voća te živežne namirnice koje sadrže esencijalne masne kiseline, selen i cink. Nastojte izbjegavati fizički i psihički stres.
I kod benignog povećanja prostate može pomoći prehrana: Smanjite uzimanje mliječnih proizvoda i rafiniranih ugljikohidrata, jedite više namirnica koje sadrže cink, uzimajte više namirnica od soje, naprimjer tofu. Soja sadrži tvari koje se zovu izoflavoni, a oni vas mogu zaštititi od bolesti prostate.
Povećajte količinu namirnica koje sadrže beta-karoten, vitamine C i E, flavonide, magnezij, vlakna i esencijalne masne kiseline, jedite leću, jezgričasto voće i kukuruz šećerac. Oni sadrže aminokiselinu koja se zove gltamična kiselina i koja može pridonijeti smanjenju povećane prostate.
Pijte manje napitaka s kofeinom. A pomoći vam može i hidroterapija: Naizmjenično sjedite u vrućoj i hladnoj vodi svakih dan-dva kako biste potakli krvotok u prostati.
Potražite i biljne lijekove. Laneno ulje (kašika na dan) sadrži esencijalne masne kiseline koje vam mogu pomoći u borbi protiv simptoma prostatitisa i uvećane prostate.

Bokvica i paradajz
Stotinama godina travari koriste bokvicu (trputac) za niz muških i ženskih tegoba. Danas znamo da njeni listovi sadrže cink, koji je važan za hormonalnu ravnotežu kod muškaraca, što znači da je trputac koristan i kod povećane prostate.
A uzimanjem velike količine likopena, flavonida kojeg ima mnogo u kuhanom paradajzu može se prevenirati i rak prostate.
Izbjegavajte: Odgađanje mokrenja kad imate pun mjehur; napornu tjelovježbu s punim mjehurom; zatvor; nezaštićene seksualne odnose, osim ako ste u dugotrajnoj monogamijskoj vezi.
Ako morate često mokriti i/ili ako slabo mokrite; ako vas boli kad mokrite.
Ako imate povišenu temperaturu, možda praćenu bolovima u križima ili trbuhu. Ako u mokraći ima krvi ili iscjetka.