Slobodno vrijeme
Zdravlje
Stresni ulkus može se razviti za 24 sata
14.02.2008. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Stresni ulkus može se razviti za 24 sata
Promjena može zarasti i ostaviti zvjezdoliki ožiljak, što se i dešava u polovini slučajeva, dok ostali prelaze u hronični ulkus...
Akutna grizlica je oštro ograničen defekt sluznice želuca ili duodenuma, koji se ispoljava ili samo obilnim krvarenjem ili perforacijom. Mada je način nastajanja akutnog gastritisa, pa i akutne grizlice isti, patološki procesi koji se pri tome odvijaju različiti su, pa je akutna grizlica ili akutni ulkus poseban fenomen koji se razvije u roku od 24 sata.
Smatra se da su ishemija sluznice i impulsi iz nadraženog diencefalona dva osnovna pokretača ove bolesti. Veliki broj uzroka, poput hemoroida, ragade i fisure, polipa, malignih i benignih tumora crijeva, divertikula, te Kronove bolest, koji mogu dovesti do smanjenog volumena cirkulirajuće tečnosti i pada krvnog pritiska, zbog čega nastaje ishemija sluznice i smanjenje regeneracijske sposobnosti želučanog epitela. Tako je ispunjen prvi preduvjet za proces nastanka akutne grizlice.

Lančana reakcija
Podražajem vegetativnih centara, odakle se impulsi prenose putem prednjeg ili zadnjeg dijela hipotalamusa, nastaje impuls odgovoran za stres ulkus. Ako je podražaj prenesen iz prednjeg dijela hipotalamusa preko vagusa, onda nadražaji putem postganglijskih vlakana oslobađaju u sluznici želuca enkefalin, bombesin i acetil holin, koji stimuliraju lučenje gastrina i kiseline.
Sistemom lančane reakcije, jedan iza drugog slijede pojačana difuzija H jona, porast koncentracije jona vodika u epitelu sluznice, razaranje epitela i pražnjenje njihovog sadržaja u intersticijum, agregacija eritrocita, krvarenje, ishemija, nekroza i pojava ovećeg, oštro ograničenog defekta sluznice - akutne grizlice.

Pregled gastroskopija
Iritativni lijekovi također mogu uzrokovati ishemiju sluznice želuca, jer dovode do promjene bioloških osobina sluzi, narušavajući metabolizam proteinske osnove. Zgrušana sluz nejednako se raspoređuje na površinu sluznice poput mreže s nepravilnim otvorima, stvaraju se šupljine na sluznici putem kojih HCL kiselina i pepsin uništavaju sluznicu.
Akutna grizlica je skoro tri puta češća kod muškaraca nego kod žena, a javlja se i kod male djece. U trećini slučajeva lokalizirana je u pilorusu ili u srednjem dijelu želuca. Dno joj može doseći mišićni sloj, a nekada i subserozni sloj. Ako iritativne nokse ne djeluju, akutna grizlica može zarasti i ostaviti zvjezdoliki ožiljak, što se i dešava u polovini slučajeva. Ostali prelaze u hronični ulkus, koji je danas izlječiva bolest. Jedini način da se sazna da li postoji grizlica je pregled gastroskopija.

Crna stolica
Iznenadno povraćanje smeđeg taloga, kao i pojava crne stolice uz bol u žličici u slučajevima šoka, opekotina, sepse, operativnog zahvata ili traume, može izazvati akutnu grizlicu ili erozivni gastritis. Osim znakova osnovnog oboljenja, postoji bolna osjetljivost u vrhu rebarnih lukova, bljedilo sluznica i kože, znojenje, ubrzan puls i nizak krvni pritisak. Svako krvarenje izaziva smanjen broj eritrocita, sniženu zapreminu eritrocita, a broj leukocita može biti povišen, kao i nivo gastrina.