Slobodno vrijeme
Zdravlje
Kad desna cipela ide na lijevu nogu
27.01.2009. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Kad desna cipela ide na lijevu nogu
Kada govorimo o deformitetima stopala, moramo razlikovati prirođene od stečenih deformiteta, a isto tako strukturalne od onih koji nastaju zbog dugotrajne imobilizacije stopala u nepovoljnoj poziciji tokom trudnoće (malpozicije).
Najlakši oblici deformacija stopala su malpozicije. Kod njih stopalo ima punu pokretljivost, pa ga je moguće dovesti bez poteškoća u pravilan položaj. Liječenje treba započeti što ranije, već u rodilištu.
Veći dio prirođenih deformacija može se liječiti vježbama, fizikalnom terapijom, sadrenim povojem ili elastičnim trakama, a manji dio operacijama. Najčešći prirođeni deformiteti stopala koji se nalaze u novorođenačkoj dobi su: pes cavus, pes equinovarus, pes metatarsus varus.

Poremećaj statike
Običan pes cavus karakterizira izdubljena tabanska strana stopala sa petom u položaju lakog valgusa (okrenuta prema vani) ili neutralnom položaju, a oslonac je na glavi prve i pete metatarzalne kosti.
Meka tkiva tabana stopala su zgrčena. Prsti stopala mogu biti normalni, ali su češće u položaju savijenom prema tabanima. Tegobe pacijenta u vidu bola pri hodanju, zadebljanja i ranica kože tabana nastaju zbog poremećene statike i prenosa težine tijela na prednju trećinu tabana.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i kliničkog pregleda.
Liječenje se obavlja konzervativno sa programom fizikalne terapije, a hirurško se primjenjuje kod izraženih deformiteta i progresivnih neuromišićnih oboljenja.
Za nastajanje deformacije stručno nazvane pes equinovarus postoji više uzroka:
zastoj u embrionalnom razvoju, genetski i mehanički faktori.
Klinička slika pokazuje položaj stopala savijenog prema tabanu te okrenutom prema unutra. Kliničkim pregledom može se ustanoviti slabljenje mišića potkoljenice, unutrašnja rotacija potkoljenice, malo i zdepasto stopalo i izražene brazde sa unutrašnje strane stopala.
Dijagnoza je jasna već poslije rođenja. Na osnovu kliničkog izgleda i rendgenografije zadnjeg dijela stopala, oko trećeg mjeseca se odlučuje o potrebi operativne korekcije, koja se tada radi na mekim tkivima stopala.
Liječenje zahtijeva ortopedski tretman odmah poslije rođenja djeteta, a najznačajnije mjesto zauzimaju fizikalne procedure, posebno aktivne i pasivne vježbe istezanja skraćenih struktura i korektivne udlage odmah po rođenju.
Ako poslije desete nedjelja nema radiografskog izlječenja, neophodan je operativni tretman.

Uvrnuta stopala
Pes metatarsus varus je promjena prisutna još na porođaju, ali se otkriva obično u kasnijim mjesecima ili kad dijete prohoda. Hod djeteta s uvrnutim stopalima prema unutra čest je uzrok zabrinutosti roditelja i ljekara.
Liječenje nije potrebno kod oko 95 posto slučajeva jer se korigira spontano. Potreban je nadzor fizijatra i ortopeda.
Liječi se fizikalnim procedurama (istezanje skraćenih struktura) od rođenja, u težim slučajevima se postavljaju korektivne udlage. Ako postoji deformacija kod djeteta koje je prohodalo, mogu se preporučiti ortopedske cipele ili obične duboke cipele sa čvrstim rubom koje će nositi obrnuto (lijeva cipela na desnu nogu i obratno).

Pregled odmah po rođenju
Lako je zaključiti kako su djeca te pravilan rast i razvoj koštano-zglobnog sistema jedna od najvažnijih ortopedskih djelatnosti. Odmah nakon rođenja pedijatar-neonatolog treba detaljno pregledati dijete te ustanoviti postoji li deformacija ili mana sistema za kretanje. Ukoliko se takve deformacije otkriju i na vrijeme upute ortopedu, najveći brojih se vrlo uspješno liječi i ne ostavlja nikakve trajnije posljedice. Ako zakasnimo s postavljanjem dijagnoze, liječenje većine takvih deformacija je teže i dugotrajnije, a rezultati slabiji.