Slobodno vrijeme
Zdravlje
Kada i zašto na CT?
29.01.2009. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Kada i zašto na CT?
Kompjuterizirana tomografija je jednostavan i precizan postupak prikaza struktura mozga, trbušnih organa i kičme koji se zasniva na slabljenju rendgenskih zraka prolazom kroz tkivo. Slojevitim snimanjem i kompjuterskom obradom dobiju se rekonstruirane slike određenih organa.
Prilikom CT-pregleda ne zahtijeva se posebna priprema bolesnika. Pacijent tokom pregleda obično leži na leđima, rijetko na trbuhu ili boku. Za vrijeme snimanja dio tijela koji se pregleda mora biti potpuno miran, a ako se provodi pregled grudnog koša ili trbuha, bolesnik mora prestati disati.
Za razliku od konvencionalnog rendgenskog snimanja, recimo, glave, koje može prikazati jedino gustu koštanu strukturu lobanje, CT prikazuje sve promatrane dijelove u organizmu.

Prednosti spiralnog CT-a
Tako ovaj uređaj u svom prikazu omogućava pregled koštanog i mekog tkiva, kao i preciznu analizu same strukture promatranih dijelova tijela, npr. strukture mozga.
Suštinska prednost CT-a pred klasičnim radiološkim metodama je mogućnost mjerenja gustoće pojedinog patološkog procesa, kao i precizna ocjena veličine i odnosa sa susjednim anatomskim strukturama. Upotrebom kontrastnih sredstava omogućen je i prikaz krvnih žila.
Isto tako, spiralni CT ima prednosti u odnosu na klasični CT metod snimanja. Dok klasični CT snima sloj po sloj oko pacijenta (kao veknu hljeba), spiralni CT ima mogućnost snimanja spiralnom rotacijom oko pacijentovog tijela, čime je, pored ostalog, skraćeno vrijeme snimanja.
Jednostavno, spiralni CT višestruko je poboljšao mogućnost obrade pacijenata. Snimanje, osim što traje neuporedivo kraće, donosi i mnogo kvalitetniju sliku organa pacijenta.
Dobar primjer ove prednosti su cistične promjene. Upotrebom ultrazvuka ili klasičnog CT-a gotovo je nemoguće utvrditi da li je riječ o "običnoj" cisti ili o cisti s elementima tumora, dok će spiralni CT prikazati dolazi li do "bojenja" promjene kontrastom ili ne, što je ključna osobina tumora.
CT je jedan od najboljih alata za pregled pluća i trbuha, a značajnu ulogu ima u dijagnosticiranju i tretmanu srčanih bolesti i bolesti unutrašnjih organa. Ovaj uređaj može biti korišten za ortopedske pretrage, te za otkrivanje osteoporoze.

Određivanje veličine tumora
On može ne samo dijagnosticirati eventualni tumor nego odrediti i veličinu, tačnu lokaciju i obim raširenosti. Posebno mjesto CT ima u hitnim slučajevima, jer se bolesnik može odmah podvrgnuti hitnom pregledu u svrhu otkrivanja unutrašnjih ozljeda.
Dalje prednosti CT-a su u tome što pruža veću količinu informacija liječnicima prije postavljanja dijagnoze. Isto tako, snimljeni podaci mogu se pohraniti u kompjuter, te na taj način činiti pouzdanu bazu podataka o bolesnicima, uvijek dostupnu svima koji trebaju takve informacije.
Zbog navedenog, CT je danas nezaobilazna metoda u dijagnostici. Apsolutnih kontraindikacija za pregled CT-uređajem nema. Relativna je kontraindikacija trudnoća, što znači da se i trudnica može podvrgnuti CT-pregledu, kao i ostalim radiološkim pregledima (uz odgovarajuće mjere zaštite), ako za to postoji vitalna indikacija.

A rizik?
Treba reći da CT-dijagnostika, kao i ostale radiološke dijagnostičke metode, nosi sa sobom određen rizik zbog mogućih posljedica zračenja organizma malim dijagnostičkim dozama. Iako je rizik malen, zbog velikog broja radioloških pregleda koji se svakodnevno izvode treba o njemu voditi računa. Princip koji se u tim slučajevima slijedi jeste opravdanost medicinske potrebe za CT-pretragom. Dakle, opravdano izlaganje zračenju kod CT-pregleda treba bolesniku da donese veću korist nego što je opasnost od posljedica zračenja.