Slobodno vrijeme
Zdravlje
Suzbijanje i sprečavanje zastoja u venskoj cirkulaciji na nogama prva je mjera u prevenciji
Vene, šećer ili štitnjača?
13.05.2009. 12:00
Izvor: Dnevni Avaz
Vene, šećer ili štitnjača?
Upale, otok, pigmentacija, ranice - sve te neugodne promjene na potkoljenicama posljedica su nekih hroničnih bolesti...
Pred nama je period kad ćemo skinuti duge čarape i pokazati barem potkoljenice. Mnogim ženama to neće biti prijatno zbog neugodnih promjena na koži nogu. Koji su sve uzroci za njihov nastanak i kako ih spriječiti?

Nedovoljna snabdjevenost tkiva
Hipostazički dermatitis manifestira se promjenama na koži donjeg dijela potkoljenica. Nastaje kao posljedica nedovoljne snabdjevenosti tkiva kisikom (hipoksija) usljed hronične venske insuficijencije. Znaci hipostazičkog dermatitisa su otok, upala, pigmentacija i fibroza kože.
Otok nastaje na gornjoj strani stopala, oko gležnjeva i s prednje strane potkoljenica, traje tokom dana, a noću se povlači. Dermatitis se manifestira crvenilom, pojavom bistrih mjehurića, vlaženjem, a potom i stvaranjem krusta i ljuštenjem. Kasnije boja prelazi u tamnocrvenu.
Kako bolest prelazi u hronični stadij, koža postaje suha, lihenificirana, a oko skočnih zglobova zadebljana i tvrda. Sivkasto-smeđe je boje, izbrazdana i hiperkeratotična. Tako oštećena koža sklona je bakterijskoj ili gljivičnoj infekciji i iritaciji.
Suzbijanje i sprečavanje zastoja u venskoj cirkulaciji na nogama prva je i najefikasnija mjera u prevenciji i liječenju ovog oboljenja. U terapiji, ovisno o stadiju bolesti, koriste se oblozi i kreme, a važno je izbjegavati lokalnu primjenu kontaktnih alergena. Nakon sanacije dermatitisa, potrebno je korištenje elastičnih kompresivnih zavoja.

Koža kao kora narandže
Drugi problem je posljedica pojačanog lučenja hormona štitnjače. Oboljenje se stručno naziva myxoedema praetibiale, a nastaje kao posljedica odlaganja u kožu kiselih mukopolisaharida vezanih za proteine.
Bolest se može javiti kod oboljelih od hipertireoze, ali i u nekim drugim slučajevima. U srednjim i donjim dijelovima potkoljenica vide se otečena područja žućkasto-bjelkaste ili žućkasto-crvenkaste boje.
Zbog pojave otoka i promjene boje kože, te pojačanog folikularnog crteža, površina zahvaćene kože sliči kori narandže. Promjene mogu zahvatiti i stopala i prste nogu.
Uz odgovarajuću dermatološku terapiju i primjenu kompresivnog zavoja, potrebna je i intenzivna terapija osnovne bolesti vezane za štitnu žlijezdu po preporuci interniste.

Promjene kod dijabetičara
Necrobiosis lipoidica diabeticorum predstavlja promjene kože najčešće smještene na potkoljenicama, a rezultat su hronične granulomske upale. Kod oko 60 posto oboljelih može se dokazati dijabetes ili predijabetes.
Češće obolijevaju žene. Na prednjim stranama potkoljenica stvaraju se oštro ograničena, diskoidna, atrofična žarišta smećkasto-žute boje, na čijoj se površini vide sitne teleangiektazije.
Promjene su veličine nekoliko centimetara i najčešće se stvaraju na obje potkoljenice. Kako bolest napreduje, dolazi do skleroze i do stvaranja ulceracija. Kod sumnje na ovu bolest uvijek treba uraditi pretragu na šećer u krvi i test opterećenja glukozom.