Slobodno vrijeme
Zdravlje
Kod djece treba poštovati prirodni razvoj stopala
02.06.2009. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Kod djece treba poštovati prirodni razvoj stopala
Ulošci se uvijek izrađuju individualno: kao što ne postoje dva ista čovjeka, tako ne postoje ni ista stopala...
Ortopedski ulošci su pomagalo za stopalo koje se najčešće primjenjuje. U dječijoj dobi upotrebljavaju se u korektivne svrhe, dok je u odraslih njihova uloga pasivna i služe za potporu ili rasterećenje.
U najvećeg broja pacijenata ortopedski ulošci su dio terapijskog postupka. Stoga mora biti jasan cilj njihove primjene, o čemu ovisi izbor materijala i oblika uloška.
Ulošci se uvijek izrađuju individualno, kao što ne postoje dva ista čovjeka, tako ne postoje ni ista stopala. Indikacija za primjenu uložaka u djece i u odraslih je različita.
Kod dječijeg stopala treba poštovati prirodni razvoj i primijeniti korektivne uloške tek pri smetnjama i spuštenom stopalu težeg stepena. U odraslih je opravdana primjena uložaka čim je prisutna simptomatika insuficijentnog ili bolnog stopala, bez obzira na stepen spuštenih svodova.
Danas je česta i opravdana primjena uložaka kod sportista. Učinak uloška ogleda se u redukciji maksimalnog pritiska i apsorpciji udara. Obavezno se izrađuju dugi ulošci od lakih i mekanih materijala s povišenjem potpetica kod problema sa Ahilovom tetivom.
Stopalo je izloženo velikim opterećenjima pri stajanju, hodu, trčanju i skakanju. Obuća ne uspijeva osigurati optimalni odnos površine stopala s površinom po kojoj se krećemo i zbog toga nastaju različite deformacije i povrede koje ugrožavaju ostale dijelove lokomotornog aparata.
Primjenom individualnih ortopedskih uložaka moguće je spriječiti tegobe stopala, koljena, kukova i kičmenog stuba jer uložak postiže neutralni položaj stopala, stabilizira, amortizira i adaptira stopalo u kretanju, te ravnomjerno raspoređuje tjelesnu težinu na tačke oslonca.
Nakon pregleda pacijenta, analizira se hod i mjeri se opterećenje ispod stopala zahvaljujući elektroničkim senzorima koji se ugrađuju u posebne platforme za hodanje (pedobarografija).
Platforma je povezana s računalom i nakon dobivenih podataka podaci se prenose u 3D grafički oblik, da bi se u CAD-CAM sistemu trodimenzionalno kreirao uložak.
Svakog dana napravimo od 8.000-10.000 koraka. Nije ni čudno da nas noge bole! Ortopedskim i gotovim anatomskim ulošcima cilj nam je reducirati ili umanjiti bolove u stopalu. Mnogi simptomi na stopalu, počevši od opće boli do bolne kosti i problema poput čekićastih prstiju, zadebljanja i palčane izbočine, uzrokovani su spuštenim i palim svodom stopala. Ortotika primijenjena na stopalu pomaže da se rasporedi pritisak na zglobove unutar stopala kako bi se umanjili razni simptomi.