Slobodno vrijeme
Zdravlje
Obratite pažnju na to kako sjedite
24.09.2009. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Obratite pažnju na to kako sjedite
Kod dužeg nepravilnog sjedenja, javlja se reakcija tijela u smislu pojačane napetosti malih mišića duž kičmenog stuba...
Većina ljudi tokom života najveše vremena provede sjedeći. Sjedi se osam sati na radnom mjestu, sjedi se u kući pred televizorom, u kafiću, restoranu, pozorištu, kinu. Sjedimo u automobilu, vozu, avionu...
Uz povečanu potrebu za sjedenjem sve se manje pažnje obraća na to kako sjedimo, da li je stolica uobna, prilagođena čovjekovoj visini, položaju kičme.
Kičma ima svoje zakrivljenosti koje se nepravilnim sjedenjem mijenjaju. Logična posljedica nepravilnog sjedenja je bol u leđima. Kod dužeg nepravilnog sjedenja, javlja se reakcija tijela u smislu pojačane napetosti malih mišića duž kičmenog stuba.
Moguće je da se, poslije dužeg sjedenja, prilikom ustajanja javi otežano ispravljanje u dijelu kičme, koje je ponakada praćeno bolom. Ta bol je kratkotrajna.
Nakon češćeg i dužeg ponavljanja nepravilnog stava, bol će biti dugotrajnija, mišići oko kićmenog stuba ostaju duže vremena napeti, što opet dovodi do senzacije bola u ruke i noge.
Za pravilno sjedenje neophodna je fiziološka stolica koja ima sjedalnu površinu na koju je moguće potpuno oslanjanje donjeg dijela leđa i natkoljenica. Visina sjedišta mora biti odgovarajuća kako bi stopala mogla biti potpuno spuštena na tlo. Naslon treba biti funkcionalan za oslonac grudnog dijela kičmenog stuba.
To su potporne tačke koje bi trebala imati svaka stolica, kako bi čovjek mogao prilikom dužeg sjedenja normalno obavljati svoj posao.
Posebno su ovim problemima pogođeni menadžeri. To su osobe koji duže sjede, uglavnom nepravilno, u stresnom su poslu i ne razmišljaju o položaju tijela za vrijeme sjedenja.
Oni naglim ustajanjem uzrokuju problem u donjem dijelu kičme. Svakodnevna trka za poslom i stalno stresno stanje u drugi plan stavljaju razmišljanje o pravilnom sjedenju.
Menadžerima je posebno bitno pravilno sjedenje. Ali i ostalim osobama čije radno mjeste zahtijeva sjedenje osam sati, da svakih 45 minuta ustanu, malo prošetaju ili pet minuta odmore od posla i urade nekoliko vježbi.
Ako ste već duže vrijeme sjedili nepravilno i tako namučili svoju kičmu, onda je fizikalna terapija jedini spas od bolova i ukočenosti i pravi put do izlječenja. No, prije toga važan je pregled koji će pokazati koliko su pacijentovi mišići napeti, ima li neuroloških ispada, te da li je kičma normalno pokretljiva.
Poslije pregleda pravi se plan rehabilitacije. Ako je akutna faza, početak intenzivne boli, planira se mirovanje uz izbor odgovarajućih lijekova - antireumatika (tablete, inekcije, čepići ili masti). Poslije akutne faze ide se sa elektroprocedurama, masažom, vježbama ili akupunkturom, u zavisnosti od nađenih promjena.
Cjelopkupan tretman traje 10 terapija. Može se produžiti na 15 do 20, a onda mora usljediti pauza do mjesec dana prije eventualnog ponavljanja terapije.
Dok čitate ovaj članak, ispravite leđa i sjedite pravilno na pravoj stolici. Ako ne na čarobnoj, a onda na što udobnijoj za kičmu koja će vam sigurno biti zahvalna i poštedjet neugodnih bolova.
I sjedeći je moguće učiniti mnogo: možemo se ispraviti i spustiti se, uvući trbušne mišiće i pri tome pravilno disati. To je vrlo važno, jer na taj način u organizam ulazi više kisika, poboljšavamo cirkulaciju. A vježbe su bitne jer se tako opuštaju mišići.