Slobodno vrijeme
Zdravlje
Voda je spas
Zaštita organizma od vrućina
20.06.2012. 12:00
Izvor: Moje Vijesti
Zaštita organizma od vrućina
Profesor na Univerzitetu Selcuk doc. dr. Kemal Macit Hisar, u izjavi za agenciju Anadolija, upozorio je da ljetne vrućine donose brojne zdravstvene probleme, osobito starijim osobama i bebama.
Pored općepoznate činjenice da se ne izlazi na sunce u najtoplijim periodima dana, Hisar je istakao da se ne treba puno kretati kako organizam ne bi izgubio previše tečnosti, te da treba piti puno više vode nego zimi kako bi se nadomjestila voda koja je prijeko potrebna organizmu.
"Treba izbjegavati teške fizičke radove. Oni koji se bave sportom, trebaju paziti da treniraju u jutarnjim ili večernjim satima i da za svaki sat treninga popiju 2-4 čaše vode", rekao je Hisar.
Profesor je dodao i da treba izbjegavati gazirana pića i kupovne sokove te da, umjesto njih, u organizam treba unositi puno vode, cijeđenih sokova, limunadu bez šećera, kiselu vodu i kefir.
Ističući da se djeca, bebe, životinje i invalidi ni slučajno ne smiju ostavljati u parkiranim vozilima, Hisar je dodao da se treba tuširati što češće kako bi tijelo sačuvalo svoju normalnu temperaturu, i da se u slučaju nemogućnosti tuširanja što više peru ruke, noge, lice i potiljak ili se brisati vlažnim maramicama.
"Moramo pripaziti da unosimo 2-2,5 litra vode i ako ne gubimo puno tečnosti. Što se tiče ishrane, treba unijeti što više voća i povrća. Umjesto pića koja sadrže kofein, preporučujem mlijeko, prirodne sokove i čajeve. Važno je unijeti puno tečnosti zbog minerala koje gubimo prilikom znojenja. Dakle, trebaju se izbjegavati pića koja prouzrokuju gubitak tečnosti kao što su gotovi sokovi, gazirana, kofeinska i pića sa visokim nivoom šećera. Najbolje piće je voda", izjavio je Hisar.
On također upozorava da se ne konzumiraju previše rashlađena pića ili pića sa ledom zbog mogućnosti stomačnih tegoba. Naglasio je i da je potrebno izbjegavati kupovinu hrane i pića koji se prodaju na otvorenom.