Slobodno vrijeme
Tehnologija
'Superkondenzator'
Tinejdžerka izmislila uređaj koji puni mobitel za 20 sekundi
24.05.2013. 12:00
Izvor: mojevijesti.ba
Tinejdžerka izmislila uređaj koji puni mobitel za 20 sekundi
Tinejdžerka Esha Khare iz Kalifornije privukla je pažnju tehnološkog giganta Google svojim revolucionarnim pronalaskom, zahvaljujući kome bi mobilni telefon jednoga dana mogao da se napuni za svega 20 sekundi.
Za 'Superkondenzator', kako je svoj superbzi punjač baterije nazvala pronalazačica, 18-ogodišnjakinja iz Saratoge osvojila je 50.000 dolara na 'Intelovom međunarodnom sajmu nauke i inžinjerstva', nedavno održanom u Phoenixu.
Zahvaljujući novom uređaju više nećemo morati da čekamo satima da nam se telefon napuni. Na znatno manji prostor staje više energije nego u tradicionalne telefonske baterije, a punjenje mnogo duže traje.
Esha Khare je do sada koristila svoj 'Superkondenzator' samo za napajanje svjetlećih dioda (LED), ali predviđa blistavu budućnost u kojoj će njen izum služiti za napajanje mobilnih telefona, automobila, odnosno bilo kog drugog uređaja koji radi na baterije koje se pune.
Esha, koja namjerava da studira na Harvardu, izjavila je za 'CBS San Francisko' da je ovo samo početak i da ima u planu još mnoge uzbudljive stvari.
'Baterija mobilnog mi se svaki čas prazni', izjavila je ona za NBC News, odgovarajući na pitanje novinara šta ju je navelo da se pozabavi tehnologijom skladištenja energije.
Esha ističe da joj je intenzivno proučavanje nanohemije omogućilo da maksimalno smanji dimenzije svog izuma i da rad u nano okvirima omogućava ostvarivanje značajnog napretka u veoma različitim oblastima.
'Superkondenzator' je fleksibilan i sićušan, sa ciklusom od 10.000 punjenja, što je deset puta više nego sa običnim baterijama.
Zbog činjenice da je jedna tinejdžerka uspjela da smisli nešto što nije uspjelo nijednoj multinacionalnoj korporaciji, Esha je preplavljena ponudama. Između ostalog, obratila joj se i kompanija Google da bi ispitala na koji način ona namjerava da promijeni izgled baterije mobilnog telefona.
Auto koji se sam pokreće
Devetnaestogodišnji Ionut Budisteanu iz Rumunije osvojio je, na ovogodišnjem Internacionalnom sajmu nauke i tehnike kompanije Intel, prvu nagradu u iznosu od 75.000 dolara za upotrebu vještačke inteligencije u stvaranju održivog modela automobila koji se sam pokreće, saopštili su organizatori.
Sa 3-D radarom i postavljenim kamerama, Ionut je kreirao realan dizajn za automatski kontrolisan automobil, koji je u stanju da detektuje saobraćajne trake na putu, kao i položaj automobila u realnom vremenu.
Cijena proizvoda je 4.000 američkih dolara, navodi se u saopštenju kompanije Intel.
Tajna tamne materije
Sedamnaestogodišnji Henry Wanjune Lin iz Los Angelesu, takođe je dobio nagradu Intelove Fondacije mladih naučnika u iznosu od 50.000 dolara.
Simulirajući hiljade klastera galaksija, Henry je pružio naučnicima nove dragocjene podatke, omogućavajući im da bolje razumiju misterije astrofizike: tamnu materiju, tamnu energija i balans izmedju zagrijavanja i hlađenja najmasivnijih objekata univerzuma.
Ove godine, oko 1.600 mladih naučnika odabrano je da se takmiči u okviru Intelovog Internacionalnog sajma nauke i tehnike, a učesnici su selektovani iz 433 partnerska sajma iz više od 70 zemalja, regija i teritorija.