Vesti
Politika
Zajednička služba pape i patrijarha u Istanbulu
30.11.2006. 16:30
Izvor: RTS
Papa Benedikt XVI koji boravi u poseti Turskoj i vaseljenski patrijarh Vartolomej I održali su zajedničku službu u Istanbulu u pokušaju da pokažu spremnost da prevazidju hiljadugodišnju šizmu dve hrišćanske crkve.

Benedikt XVI je podele medju hrišćanima nazvao 'svetskim skandalom' i ukazao na duboke korene koje vera ima u Evropi.

Rimokatolički poglavar došao je u crkvu Svetog Đorđa trećeg dana svog boravka u Turskoj i zagrlio vaseljenskog patrijarha, javila je AP. Papa Benedikt je izrazio 'suštinsku zainteresovanost' u pokušaju prevazilaženja trvenja medju hrišćanskim crkvama, koje su se podelile pre jednog milenijuma usled razmimoilaženja oko papskog autoriteta, podsetila je agencija.

Simbolički karakter tročasovne ceremonije odigrao se na dan Svetog Andreja koji je službovao u Maloj Aziji i koji je, prema tradiciji, bio prvi episkop Konstantinopolja. Na hiljade policajaca obezbeđivalo je put papi Benediktu što je do sada nezapamćena operacija obezbeđenja u turskoj istoriji.

Rimokatolički poglavar, kome je ovo prva poseta Turskoj, započeo je svoje hodočašće medju malim hrišćanskim zajednicama u Turskoj u sredu, odavanjem pošte italijanskom svešteniku Andreu Santorou ubijenom u februaru u trenutku kad se molio u svojoj crkvi u lučkom gradu Trabzon u vreme manifestacija izazvanih objavljivanjem, na zapadu, crteža s likom proroka Mohameda.

Papa je rekao da saoseća i razume pritiske koje podnose verske manjine u muslimanskom svetu. Papa Benedikt će insistirati na onome što Vatikan naziva 'reciprocitetom' s obzirom da muslimani traže više poštovanja na zapadu i tražiti više tolerancije i slobode za hrišćane u islamskim zemljama.

Turska ne priznaje globalni položaj vaseljenskog partijarha i smatra ga isključivo liderom grčke pravoslavne zajednice u Turskoj koja broji oko 3.000 članova, a zavela je pre 20 godina i restrikcije na širenje pravoslavnih crkava i učenja.

U saopštenju koje je objavila organizacija koja se poziva na terorističku mrežu Osame bin Ladena al Kaidu u Iraku, papska poseta Turskoj ocenjenja je kao 'krstaška kampanja' protiv Islama.

Portparol Vatikana Federiko Lombardi je saopštenje koje se može pročitati na više sajtova islamskih fundamentalističkih grupa ocenio kao povodom za još aktivniju borbu protiv 'nasilja u ime boga'.

Turska broji 70 miliona stanovnika od kojih su 65.000 jermenski pravoslavni hrišćani, 20.000 rimokatolici, 3.500 protestanti koji su u tu veru prešli iz Islama, a 23.000 Jevreji.