Vesti
Politika
Razbijeno "tvrdo jezgro"01.12.2006. 15:00
Izvor: Danas
Niški Kazneno-popravni zavod: pobuna, gušenje i posledice
Niš, Beograd - Situacija u Kazneno-popravnom zavodu u Nišu je uglavnom mirna, a zatvorska uprava veruje da neće doći do nove radikalizacije protesta osuđenika, rekao je dobro informisani izvor Danasa blizak ovom zatvoru.Ovaj izvor nije precizirao šta znači "uglavnom mirna situacija", navodeći da "u svakom zatvoru uvek ima pojedinačnih problema". Naš list ni juče nije uspeo da stupi u kontakt sa upravnikom niškog KPZ Svetoljubom Mazićem, koji je na čelu ustanove duže od šest meseci, od kada postoji (loša) praksa zatvorske uprave da ne kontaktira sa medijima.
Nakon jučerašnjeg teksta o posledicama pobune zatvorenika u Kazneno-popravnom zavodu Niš našem listu javila se čitateljka D. G. čiji je sin u niškom Kazneno-popravnom zavodu izdržavao kaznu zbog teškog krivičnog dela. U intervenciji Žandarmerije je pretučen, ali, kako joj je rekao, prošao je dobro. Posle intervencije specijalaca zatvorenici su smešteni u izolaciju, prostor koji nazivaju "beli dvor" (nema ničega osim betona), prenela nam je naša čitateljka.
Načelnik kriminalističke policije Policijske uprave u Nišu Dragan Bradić rekao je prošlog utorka da su "otpušteni svi osuđenici" koji su bili smešteni na Hirurškoj klinici nakon intervencije Žandarmerije u petak ujutru 24. novembra. On je kazao da je u niškom KPZ situacija mirna.
- Niko ne štrajkuje glađu, i svi osuđenici su u subotu (25. novembra) uzeli obrok - rekao je.
Nezvanični izvori iz KPZ su, međutim, u isto vreme saopštili pojedinim medijima da su "vođe pobune od petka pre podne smeštene u ćelije Odeljenja pojačanog nadzora", a pojedinci "izmešteni i u druge zatvore". Neki zatvorenici su u telefonskom kontaktu sa novinarima kazali da ih uprava i stražari navodno "tuku i teraju da uzimaju obroke".
Izvori bliski KPZ su, takođe, kazali da je i posle intervencije Žandarmerije "300 osuđenika nastavilo svojevrsni štrajk glađu", tako što je deponovalo hranu u sobama i odbilo da uzima zatvorske obroke. Oni su tvrdili da je u intervenciji Žandarmerije "povređeno 80 osuđenika, među kojima je bilo onih sa lakšim ozledama zadobijenim udarcima pendrecima, ali i onih sa težim kontuzijama i prelomima".
Prema saopštenju MUP, izdatom neposredno nakon intervencije Žandarmerije, u niškom KPZ povređeno je "četrdesetak osuđenika", a među čuvarima i pripadnicima policije nije bilo povređenih. Direktor niškog Kliničkog centra Srbobran Trenkić je prošlog petka pre podne kazao da je u tu ustanovu primljeno 38 povređenih osuđenika.
- Dvojica osuđenika će najverovatnije ostati na bolničkom lečenju, dok će ostali biti vraćeni u KPZ posle ukazane lekarske pomoći zbog lakših telesnih povreda - rekao je tada.
Nezvanične informacije sa niške Hirurške klinike su, međutim, sugerisale da je na klinici zadržano "nekoliko teže povređenih osuđenika". Nezvanični izvori su kazali da je Žandarmerija intervenisala kada je deo osuđenika iz paviljona A, B i C u noći između prošlog četvrtka i petka počeo da se "ponaša nasilnički", pre svega da "lomi zatvorski inventar", ali i da se "fizički obračunava između sebe". Ova grupa osuđenika je u četvrtak popodne zauzela paviljone A, B i C i "savetovala" stražarima da ih napuste, što su oni učinili, tako da su u paviljonima ostali samo osuđenici. Neki od osuđenika su tada preko medija poručili da će "niški KPZ goreti ukoliko drugi zatvori u Srbiji budu zapaljeni". U niškom KPZ trenutno se nalazi oko 1.400 osuđenika.
U niškom KPZ je, po rečima naših izvora, dva dana "tvrdo jezgro" od osamdesetak zatvorenika kojem pripada i sin čitateljke koja nam se javila provelo u izolaciji, a prekjuče su ti kažnjenici prebačeni u zatvore u Požarevcu, Ćupriji, Zaječaru i Leskovcu. D. G. kaže da je srećna što je, nakon bezuspešnih pokušaja i odbijanja zatvorskog osoblja da bilo šta kaže o sudbini zatvorenika, čula sina koji je prošao sa lakšim telesnim povredama i nije završio u Kliničkom centru.
Sin joj je rekao da će u izolaciji, u jednoj od kaznionica biti najmanje šest meseci. Kazao je, takođe, da je "tek posle povlačenja Žandarmerije i smeštanja pobunjenika u izolaciju nastala prava tortura, jer su oni koji su ostali protestovali zbog prebacivanja njihovih drugova u izolaciju". Stražari koji su se vratili na radna mesta, prenosi utiske svog sina naša sagovornica, iskaljivali su bes na zatvorenicima koji su ostali u paviljonima.
Odbor za ljudska prava - Leskovac dobio je juče još pet punomoćja porodica povređenih zatvorenika. Članovi njihovih porodica su, kako kaže predsednik Odbora Dobrosav Nešić, govorili da su bili šokirani izgledom svojih najbližih i da brinu za njihovo zdravlje.
- Čitav dan su zvonili telefoni, javljale su se zabrinute majke i govorile da su od sinova - kažnjenika čule alarmantne priče o njihovim povredama - kaže Nešić.
Marijana Obradović iz Helsinškog odbora za ljudska prava kaže da svaka država ima obavezu da suzbije zatvorsku pobunu.
- Nemamo dovoljno informacija da bismo rekli kakva je težina povreda zatvorenika koji su učestvovali u pobuni i kakva je bila intervencija Žandarmerije, da li je u njoj bilo prekomerne upotrebe sile. Zatvorenici mogu da podnesu krivične prijave, ali treba da se utvrdi svaki konkretni slučaj - da li su batine koje je dobio onaj ko je pružao otpor adekvatne tom otporu - kaže Obradović.
Sagovornica Danasa ističe da je razumljivo to što je zatvorenicima uskraćena poseta.
- To je jedna vrsta disciplinske mere - oni su se pobunili i dobili su kaznu. Zatvor nije hotel. Pobuna je kršenje kućnog reda i mora da se sankcioniše. Ono što bi država sada mogla da uradi jeste to da dopusti nevladinim organizacijama koje vrše monitoring da obiđu kazneno-popravne zavode, vide kakvi su tamo uslovi i razgovaraju sa zatvorenicima - kaže Obradović.
Ministarstvo pravde juče bez odgovora o torturi
Nismo juče uspeli da dobijemo odgovore od Uprave za izvršenje zavodskih sankcija Ministarstva pravde o navodnim slučajevima batinanja o kojima govore rodbina i prijatelji zatvorenika koje su sprovodili i sprovode pripadnici Žandarmerije, a sada zatvorska straža u Nišu. Bez odgovora su ostala i naša pitanja upućena Ministarstvu, kao i o tome zbog čega nije dozvoljen pristup advokatima i nisu davane informacije rodbini o zdravstvenom stanju i mestu gde se nalaze zatvorenici. Tanja Dojčinović PR Ministarstva pravde obećala je da će danas naša redakcija dobiti odgovore na ta pitanja, jer Bora Marić, koji se nalazi na čelu Uprave nije juče bio u kabinetu.
Nebojša Pantelić, predsednik Komisije MUP za praćenje sprovođenja Evropske konvencije o sprečavanju mučenja kaže da ne može da komentariše torturu u pritvorskim jedinicama, jer interna Komisija MUP nema pravo ulaska u pritvorske jedinice već samo u stanice policije, gde pravi beleške.
- Pritvorske jedinice su u nadležnosti MUP - kaže Pantelić.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…