Vesti
Politika
Farbe za kosu u Srbiji ispravne
02.12.2006. 16:00
Izvor: Blic
Zabrana prodaje u EU zbog štetnosti
Domaće i uvozne farbe za kosu, koje se prodaju na srpskom tržištu, zdravstveno su ispravne. One ne sadrže nijednu od 22 hemijske supstance koje i zvanično, od 1. decembra, ne smeju da se nalaze u bojama za kosu. Evropska komisija ih je zabranila jer mogu da izazovu kancer.

Evropska komisija, u cilju zaštite zdravlja potrošača, zabranila je 22 hemijske supstance koje se koriste u proizvodnji boja za kosu. Zabrana se odnosi na supstance za koje proizvođači nisu podneli nijedan dokaz o sigurnosti, a odluka EK zasnovana je na naučnim zaključcima da dugotrajna upotreba boja za kosu može izazvati kancer.

- U toku septembra, oktobra i novembra radili smo pojačanu kontrolu zdravstvene ispravnosti farba za kosu. Laboratorijske analize su pokazale da su farbe, koje se nalaze na našem tržištu, zdravstveno ispravne i da ne sadrže otrovne supstance. Sve uvozne farbe, pored sertifikata o ispravnosti, imale su i prateći dokument, izjave proizvođača i uvoznika da u dosadašnjoj proizvodnji nisu korišćene supstance stavljene na crnu listu. Isto to smo dobili i od domaćih proizvođača. I pored toga sve boje za kosu su i laboratorijski ispitivane - kaže za „Blic“ Svetlana Mijatović iz sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja.

„Palet“, „vela“, „londa“, „loreal“, „garnije“, „aura“, „derik“, „rubela“, „ilirija“, „stačić“ farbe su za kosu koje su sanitarni inspektori kontrolisali, a koje su zdravstveno ispravne.

Inače, na ispitivanju se nalaze još 115 supstanci koje su kozmetičke industrije prijavile da koriste i zatražile za njih sigurnosni sertifikat. Za sada u Evropsku komisiju nije stigla nijedna informacija da su neke od tih supstanci štetne po zdravlje ljudi.

Studija koja je još 2001. godine objavljena u „Internacionalnom onkološkom žurnalu“, urađena na uzorku od 897 žena, potvrdila je teoriju da su osobe koje su u poslednjih 15 godina koristile farbe za kosu imale tri puta veću šansu da dobiju karcinom mokraćne bešike od onih koje se nisu farbale. Međutim, istraživanje objavljeno u julskom broju „Evropskog onkološkog žurnala“, opovrglo je vezu farbanja kose i karcinoma. U izveštaju se navodi još i da više od 60 odsto žena na planeti farba kosu, i to između šest i osam puta godišnje.

Ipak, poslednju reč dala je Evropska komisija zabranivši 22 supstance koje su se koristile u proizvodnji farbi za kosu.

Najtraženiji proizvodi

Prema rečima zaposlenih u beogradskim parfimerijama, ovdašnje dame, barem kada su u pitanju farbe za kosu, najčešće se odlučuju za „palet“ i „garnije“, jer ne koštaju više od 210 dinara. „Palet“ farba proizvodi se u Sloveniji, a „garnije“ u Poljskoj.

Sve češće se kupuje i farbe marke „aura“, domaćeg proizvođača. Ipak, frizeri savetuju upotrebu profesionalne boje za kosu „kene“, koja se proizvodi u Belgiji i košta približno 360 dinara. Farba „loreal“ je belgijskog proizvođača, i ima imidž visokokvalitetnog sredstva za bojenje kose. Osim toga, ovdašnje parfimerije snabdevene su i bojama za kosu „subrina“ i „trio kolor“ iz Slovenije, „londa kolor“ iz Nemačke, „falkom“ iz Grčke.