Vesti
Politika
Zbog novog zakona prestalo dobrovoljno penzijsko osiguranje
10.06.2006. 12:00
Izvor: Blic
Iako se Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima primenjuje više od dva meseca, preciznije od 1. aprila, građani koji žele da počnu sa uplatama za penziju to još ne mogu da urade.

Razlog za ovaj vakuum je u tome što Narodna banka Srbije još nije izdala nijednu licencu za obavljanje ovog posla, a osiguravajuće kuće koje su se i pre donošenja zakona bavile dobrovoljnim penzijskim osiguranjem moraju da se preregistruju, a dok to ne završe, ne mogu sklapati nove ugovore.

U dobrovoljno penzijsko osiguranje pre 1. aprila uključilo se stotinak hiljada građana, najviše u „Dunav TBI“, oko 65.000, i u „Delta penzioni fond“ koji ima oko 20.000 osiguranika. Njihovi ugovori i dalje su na snazi, a ulozi sigurni, uveravaju u „Delti“ i „Dunavu“, a početak sklapanja novih ugovora najavljuju za sredinu avgusta, odnosno početak septembra.

- Sve ovo vreme, od kada smo prestali da sklapamo nove ugovore, našim starim osiguranicima pripisivana je dobit, a oni su u međuvremenu nastavili da uplaćuju pare za penzijsko osiguranje - objašnjava Ana Stanković, direktor marketinga u „Dunav TBI“.

I osiguranici „Delta penzionog fonda“, prema rečima Aleksandra Krtinića, direktora Direkcije za penzijsko osiguranje, nastavili su da uplaćuju doprinose, a Fond je sa svoje strane uredno izmirivao svoje obaveze po osnovu jednokratnih isplata penzija i povlačenja sredstava.

Novo za osiguranike ovih kuća biće to što će za razliku od ranije moći da se penzionišu već sa 53 godine života, kako je propisano Zakonom o penzijskim fondovima. U slučaju vanrednih troškova lečenja ili trajne nesposobnosti za rad novac se može povlačiti i pre navršene 53. godine života.