Vesti
Politika
Vukčević: Na tragu smo najveće grobnice posle Srebrenice
05.12.2006. 10:00
Izvor: Politika
Vukčević: Na tragu smo najveće grobnice posle Srebrenice
Izjava tužioca za ratne zločine Srbije
PODGORICA – Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević izjavio je juče da srpsko pravosuđe vodi istragu o najvećoj masovnoj grobnici posle Srebrenice u kojoj se nalazi između 670 i 750 osoba.
Vukčević, na regionalnim skupu o gonjenju počinilaca ratnih zločina u Podgorici, nije želeo da saopšti više detalja u vezi sa tom istragom, ali je naveo da je Tužilaštvo doradilo predmet protiv „zvorničke grupe”, jer je otkrilo veći broj lica koja se terete za ratne zločine u toj opštini 1992. godine.
Tužilaštvo za ratne zločine Srbije podnelo je u avgustu ove godine zahtev za sprovođenje istrage protiv dvojice glavnooptuženih u „zvorničkoj grupi” Branka Grujića i Branka Popovića, zbog sumnje da su naredili likvidaciju 700 civila iz Klisa, Šetića, Kučić Kule, Bijelog Potoka, Grbavaca, Čelišmana, Kapudrana i drugih obližnjih sela.

Civili su ubijeni u periodu od 1. do 5. juna 1992. godine u Tehničko-školskom centru u Karakaju, „Gerinoj klanici” i Domu kulture u Pilici, njihova tela su zatim sahranjivana na različitim lokacijama, a tužilaštvo raspolaže podacima o identifikaciji više od 200 ekshumiranih tela.

Govoreći o postupku protiv ratnog komandanta Armije Bosne i Hercegovine Atifa Dudakovića, Vukčević je kazao da će zajedno sa glavnim tužiocem Hrvatske Mladenom Bajićem procesuirati taj postupak, ukoliko to ne učini glavni tužilac BiH Marinko Jurčević. „Na nedavnom sastanku u Zagrebu na kojem je prikazan snimak zločina Petog korpusa Armije BiH, Bajić i ja smo saopštili Jurčeviću da ćemo da procesuiramo Dudakovića i njegove potčinjene po komandnoj odgovornosti, ukoliko to on neće da uradi”, kazao je Vukčević.

On je podsetio da su Hrvatska i Srbija potpisale sporazum o saradnji u gonjenju počinilaca ratnih zločina, ali da takav sporazum nije potpisan sa BiH.

Prema Vukčevićevim rečima, Srbija ima sve uslove za gonjenje izvršilaca krivičnih dela ratnih zločina. On je dodao da je u Srbiji do sada procesuirano 60 lica osumnjičenih za ratne zločine i da je veliki broj predmeta u pretkrivičnom postupku.

Vukčević je najavio da će presuda šestorici pripadnika „Škorpiona” za ratni zločin kod Trnova biti doneta do kraja ovog meseca. (Beta)

-----------------------------------------------------------

Sireta uskoro u Srbiji

Damir Sireta, osumnjičen za učešće u ubistvu oko 200 ratnih zarobljenika na poljoprivrednom dobru „Ovčara” kod Vukovara, u novembru 1991. godine, uskoro bi iz Norveške mogao da bude izručen našoj zemlji. Kako se navodi u saopštenju beogradskog Okružnog suda, istražni sudija Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu dostavio je Ministarstvu pravde Srbije predlog zahteva za Siretovu ekstradiciju. Ovim je, kako se navodi u saopštenju, započet ekstradicioni postupak.

S obzirom na to da je Sireta bio nedostupan državnim organima i da sud nije imao potpune podatke o njemu, istraga protiv njega je prekinuta krajem jula 2004. godine.

----------------------------------------------------------

Problemi sa svedokom „A”

Pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu juče nije održano suđenje za ubistvo civila u selu Suva Reka na Kosovu, u martu 1999. godine. Povod su tehnički razlozi u vezi sa zaštitom svedoka pod pseudonimom „A”.

Svedok „A”, čije je saslušanje bilo planirano, zatražio je posredstvom Službe za pomoć svedocima i žrtvama ratnih zločina da svedoči pod pseudonimom i bez prisustva javnosti. Odlučeno je da se ovom svedoku omogući prikrivanje identiteta i lika, tako što će svedočiti iz prostorije namenjene zaštićenim svedocima, ali da njegovo saslušanje ipak bude otvoreno za javnost. Međutim, publika je samo nakratko mogla da vidi zatamnjenu i zamagljenu sliku svedoka „A”, jer je odbrana odmah imala primedbe na ovakav način saslušanja.