Vesti
Politika
Za ukidanje jednoglasnosti potrebna jednoglasnost
06.12.2006. 10:00
Izvor: Danas
Za ukidanje jednoglasnosti potrebna jednoglasnost
Članice EU nisu postigle dogovor o odlučivanju u oblasti unutrašnjih poslova
Brisel - Države članice Evropske unije i dalje su duboko podeljene kada je reč o odustajanju od prava na nacionalni veto u oblasti borbe protiv terorizma i prekograničnog kriminala. Iako se nešto više od polovine ministara pravde i unutrašnjih poslova na sastanku u ponedeljak usprotivilo ukidanju veta, Finska nije odustala da predlog povuče sa dnevnog reda samita Unije koji će biti održan 14. i 15. decembra.
Evropska komisija i Finska snažno su podržale ograničavanje prava na veto kako bi proces odlučivanja u oblasti borbe protiv kriminala, u sudstvu i pitanjima imigracije bio efikasniji. Da bi odluka u ovoj oblasti bila usvojena, prema sadašnjem rešenju, neophodna je saglasnost svih država članica, što dovodi do veoma dugih odlaganja. "Nekako se moramo otarasiti jednoglasnosti", kazala je finska ministarka pravde Lena Luhtanen, dodajući da je veto "glavna prepreka u donošenju velikih i značajnih odluka".
Međutim, neke države članice predvođene Velikom Britanijom, Nemačkom i Irskom duboko su protiv uvođenja takozvane prečice na nivo samita lidera EU. "Prečica" ili "most" u sadašnjem ugovoru EU podrazumeva mogućnost ukidanja nacionalnog veta, a da se istovremeno sam ugovor ne menja. Ovakvo rešenje Komisija je u maju predložila i za odlučivanje u oblasti unutrašnjih poslova.
Neke države EU ovakav potez tumače kao izdvajanje delova iz odbačenog ustava, kao kada je omogućeno da se odluke u oblastima bliskim pravosuđu donose većinski. "Nema više ustavnog ugovora. To je papagaj uginuo nakon teške bolesti. Postoji jasna, verovatno ogromna većina koja je protiv prečice. Nema potrebe da mudrujemo i predlog o ukidanju veta iznosimo na samit, kad je očigledno da je većina protiv", izjavio je nakon sastanka britanski ministar unutrašnjih poslova Džon Rid.
Belgija je, pak, podržala predlog Finske navodeći da su lideri EU već prihvatili evropski ustav, koji su nakon toga na referendumima odbacili Francuzi i Holanđani. "Da biste ukinuli jednoglasnost potrebna vam je jednoglasna podrška", zaključila je Lena Luhtanen, koja tvrdi da su države podeljene "pola - pola".

Novi veto Poljske

Dodatni podstrek za razmišljanje o vetu na sastanku ministara dala je Poljska blokiravši plan kojim bi bio uveden sistem za transfer zatvorenika na nivou EU. Usvajanjem ovakvog plana osuđenicima u nekoj od država EU bilo bi omogućeno da kaznu izdržavaju u sopstvenim državama. Zamenik poljskog ministra pravde Andžej Duda objasnio je da se Varšavi ne dopada automatska repatrijacija.
"To je veoma razočaravajući pristup Poljske. Veoma razočaravajući. Ne možemo više da prihvatimo da jedna država zaustavlja 24", rekao je komesar pravde EU Franko Fratini.