Vesti
Politika
Skotland jard zainteresovan za trojicu svedoka06.12.2006. 16:00
Izvor: Danas
Britanski detektivi istražuju u Moskvi smrt Aleksandra Litvinenka
Moskva - Konan Dojl, Simenon i Le Kare teško da bi zajedničkim snagama mogli napraviti takvu oprugu sižea kao što je to učinila Litvinenkova smrt. U ponedeljak je grupa od devet britanskih detektiva dobila ruske vize kako bi u Moskvi ispitali ljude, one koji su poslednji videli živog i zdravog tog bivšeg oficira Federalne službe bezbednosti (FSB). Britance će najverovatnije dočekati crne limuzine ruskog Generalnog tužilaštva. Njegovi predstavnici nedavno su s britanskim kolegama potpisali memorandum o saradnji i slučaj Litvinenka jedan je od prvih činova u kojima se udružuju iskustvo, um i napori.Trojica svedoka koji interesuju Skotland jard su biznismeni Andrej Lugovoj, Dmitrij Kovtun i Vjačeslav Sokolov. Oni su proveli par sati s Litvinenkom u londonskom hotelu Milenijum upravo tog 1. novembra, onog kobnog dana kada je njegovo zdravstveno stanje pogoršano. Od ove trojice, za britanske detektive najinteresantniji je, izgleda, Lugovoj. On je takođe bivši saradnik FSB i tokom poslednjeg meseca četiri puta se pojavljivao u Londonu i svaki put se sastajao s budućom žrtvom polonijuma 210. A svet kroji svoju verziju čudesa. U Vašingtonu je neki Jurij Švec, bivši saradnik KGB, tobože već razotkrio tajnu smrti Litvinenka i na njega uputio britanske detektive. "Meni se čini da znam ime čoveka koji je organizovao ubistvo mog druga i razloge ubistva", izjavio je Švec dopisniku agencije AP. Ponešto znaju i Mario Skaramela Italijan koji se bavi konsultacijama po pitanjima specijalnih službi i neka ruska dama Svetlana, koja živi u Londonu.
U Moskvi, detektivi Skotland jarda rizikuju da se upletu u paučinu verzija koju pletu mediji. Među tim verzijama, doduše, ima minimum četiri koje zavređuju pažljivo proučavanje. Verzija broj jedan: Litvinenko se dokopao švercovanog polonijuma i, po običaju, želeo je da na njemu zaradi. U korist takve pretpostavke govori činjenica da je 1. novembra ostavio tragove radijacije na svim mestima u kojima je boravio, počev od kancelarije Borisa Berezovskog, ali niko od njegovih sagovornika nije stradao. Uz to, Skaramela potvrđuje: njegov prijatelj Litvinenko bio je ljubitelj šverca izotopa. Buduća žrtva polonijuma živela je u Londonu na prilično škrtom sponzorstvu Berezovskog, tako da su joj bili neophodni dodatni prihodi. Ovde bismo dodali zasad neproverene informacije koje su procurele u britansku štampu o rezultatima patološko-anatomske obdukcije.
Kažu da je toliko moćnu dozu ozračenja, koju je dobio Litvinenko, mogla dati količina polonijuma 210 vredna najmanje 30 miliona evra. Za ubistvo je to malo preskupo. Verzija dva: Litvinenko je hteo da raskine s Berezovskim pa je razmišljao o putevima povlačenja, čime je postajao opasan po odbeglog oligarha. Takva verzija sadržana je u novom broju lista Izvestija. U suštini, u poslednje vreme oko Berezovskog su se zgušnjavali oblaci.
Verzija tri: Litvinenko je bio povezan s ilegalnom londonskom laboratorijom u kojoj je pravljena "prljava" nuklearna bomba za čečenske teroriste. Ovakvu dosetku izneli su ruski nuklearni eksperti u televizijskom programu NTV. Podsetimo samo na dve činjenice. Među bliske prijatelje Litvinenka spadao je i Ahmed Zakajev, u prošlosti komandir odreda čečenskih terorista, koga rusko tužilaštvo želi da vidi u Moskvi zbog ubistava i mučenja u Čečeniji. Činjenica druga, otprilike pre dve godine Berezovski je obavestio svet da su, kao, čečenski separatisti već došli u posed nuklearnog koferčica, samo im još nedostaje neka sitnica. A ta sitnica mogao bi da bude upravo taj polonijum 210. Verzija četiri: Litvinenku se osvetio bivši poznanik iz FSB koga je on izdao engleskim specijalnim službama. Međutim, postoje jaki argumenti protiv takve verzije. Naime, Litvinenko je previše mikroskopičan kao meta. On je muva u poređenju s takvim slonovima izdaje kao što su Gordijevski i Rezun koji žive u Londonu. Jer, prvi je bio, kažu, zamenik rezidenta i izdao je desetine obaveštajaca, dok je drugi prosuo splačinama u svojoj pisaniji "Akvarijum" desetine operativaca Glavne obaveštajne uprave. A zbog čega ne početi s Litvinenkom? I to na način koji isključuje svako nastavljanje plemenite, s nečijeg aspekta, osvete?
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…