Vesti
Politika
Prijave protiv Bojićevih kolega
06.12.2006. 16:00
Izvor: Politika
Poreska utaja u klinici „Ostrog”
Poreska policija podnela je krivične prijave protiv Slobodana Kneževića i Ljiljane Sarić, direktora i zamenika direktora privatne klinike „Ostrog” iz Beograda, zbog osnovane sumnje da su utajom poreza oštetili budžet Srbije za oko 38 miliona dinara. Kako je saopšteno iz Poreske policije, dvoje rukovodilaca bolnice koja se u javnosti neformalno dovodi u vezu sa bivšim ministrom zdravlja Milovanom Bojićem, terete se za izvršenje krivičnog dela za koje je propisana kazna od jedne do osam godina zatvora i novčana kazna.

– Prijavljeni, u nameri da izbegnu plaćanje poreza, od 22. septembra 2005. godine do 11. oktobra 2006. godine, nisu evidentirali ostvarene prihode naplaćene u gotovom za izvršene usluge pacijentima u iznosu od 105.775.523 miliona dinara. Iznos od 103.706.238 miliona dinara upotrebili su za isplatu zarada zaposlenima, nadoknada po osnovu ugovora o zastupanju i posredovanju, raznih drugih obaveza bolnice trećim licima koja nisu zaposlena u „Ostrogu” i koja imaju karakter prihoda i predstavljaju dohodak trećeg lica – objašnjeno je u saopštenju Poreske policije.

U Specijalnoj bolnici za srce i krvne sudove „Ostrog” juče nisu želeli da komentarišu ovaj slučaj jer su „svi rukovodioci na sednici Upravnog odbora”. Ova privatna zdravstvena ustanova, koja se nalazi u Bilećkoj ulici, uz blagoslov Njegove svetosti patrijarha srpskog gospodina Pavla otvorena je 11. avgusta 2005. godine. Svečanost je privukla pažnju javnosti zbog prisustva niza političara iz perioda Miloševićeve vlasti među kojima su, uz Bojića, bili i Momir Bulatović, Mihajlo Marković, Aleksandar Vučić... Ova klinika je opremljena izuzetnom opremom, a u novinskim izveštajima posebno je izdvojen skupi skener, „jedan od tri u Evropi”. Bojić je negirao da lično ima učešća u vlasništvu klinike, a na veb sajtu ove firme navodi se da je njen osnivač firma „Modul kompani d.o.o.” iz Beograda.

Direktor „Ostroga” Slobodan Knežević i njegova zamenica Ljiljana Sarić, koji se terete za poresku utaju, radili su u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje” u vreme dok je na njenom čelu bio – Bojić. Knežević je bio pomoćnik direktora i samostalni savetnik, kao pravnik obavljao je poslove punomoćnika instituta pred sudovima i drugim organima. Njegova zamenica, iza koje je više od dve decenije iskustva u Kliničkom centru Srbije, u pomenutom institutu radila je šest godina.

Pošto je otvaranje klinike „Ostrog” u medijima bilo pod senkom prisustva političara koji su imali značajnu ulogu u Miloševićevom režimu, iz ove privatne zdravstvene ustanove, na čijem čelu je izverzirani pravnik kao što je Knežević, već sutradan objavljeno je neobično saopštenje u kome je zaprećeno da će svi koji iznose neistine i uvrede – biti tuženi. Bojić je zvanično, kako je sam rekao, samo „projektant medicinskog programa i organizacije rada bolnice”.

Bivši ministar zdravlja Bojić, zapamćen i po kampanji kada je nasumice obilazio zdravstvene ustanove naređujući kolegama pred televizijskim kamerama da se odmah isprave uočeni propusti, više puta je sumnjičen za nepravilnosti u poslovanju Instituta „Dedinje”, ali njegova krivica nije dokazana.

U Švajcarskoj je pronađen račun na ime Milovana Bojića na kome je bilo 800.000 švajcarskih franaka, ali iz Srbije nije dostavljen dokaz da se protiv njega vodi sudski postupak. Bojić je tada bio poslanik JUL-a u Veću građana Savezne skupštine SRJ i, iako se radilo o teškim optužbama i vremenu posle petooktobarskih promena, kolege iz parlamenta mu nisu oduzele poslanički imunitet. Po isteku mandata više se nije bavio politikom, da bi se prvi put nakon toga u javnosti pojavio na otvaranju klinike „Ostrog”.