Vesti
Politika
Ućutkivanjem protiv realnosti
06.12.2006. 16:00
Izvor: Danas
Okrugli sto "Šta blokira proces suočavanja u Srbiji"
Beograd - Neophodna je javna debata o procesu suočavanja s ratnom prošlošću i ratnim zločinima, a taj proces nije ni počeo, konstatovano je na jučerašnjem okruglom stolu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji "Šta blokira proces suočavanja u Srbiji".
Nesporno je, kako je istakao sociolog Slobodan Antonić, da je srpska strana činila masovne ratne zločine i da je značajno da se srpsko društvo suoči s tom činjenicom. Antonić je upozorio na "situaciju verbalnog građanskog rata u Srbiji" te da, stoga, sučeljavanje različitih mišljenja ne treba da bude incident, nego početak razgovora na različite teme u okviru osnovne.
- Postojanje masovnih zločina je sama po sebi dovoljno užasna činjenica da je ne treba zaoštravati. Insistiranje na tome da je to bio genocid kao u Drugom svetskom ratu je nepromišljeno. Pogrešno je izjednačavati Srebrenicu sa Aušvicom ili Ovčaru s Dahauom. To izaziva otpor, odmah se javljaju sumnje da se iza toga krije dugoročna politika koja može da bude u suprotnosti sa srpskim nacionalnim interesima. Iz toga što se tvrdi da je u Srebrenici izvršen genocid Republika Srpska se proglašava genocidnom tvorevinom i onda se opravdava i, čak, zahteva ukidanje Republike Srpske. To ne doprinosi suočavanju sa zločinima - rekao je Antonić.
Žarko Korać, predsednik Socijaldemokratske unije, naglasio je, parafrazirajući Karla Jaspersa, da je nemoguće suočavanje s prošlošću bez volje političkih elita.
- Postoje tri moguća razloga zbog kojih elite ne žele suočavanje: zbog toga što su njihovi pripadnici učestvovali u zločinima, misle da će time izgubiti glasove, ili su oskudnog obrazovanja. Ideja sabornosti vodi nas tome da postoje regresivni procesi u suočavanju; tako su dve stranke - SRS i SPS - legitimizovane, iako su njihovi visoki funkcioneri opravdali ubistva Zorana Đinđića, odnosno Slavka Ćuruvije - rekao je Korać.
Gordana Čomić, funkcioner Demokratske stranke, istakla je da su ključni "blokeri" suočavanja s realnošću "krhke institucije, neformalne grupe i stranke".
- Neformalne grupe su deo SPC, SANU, tajne službe i tajkuni sa sveže ispeglanim novcem - rekla je Čomić.
Zoran Ostojić, predsednik IO GSS, smatra da "živimo u ostatku Jugoslavije, s delom degenerisane JNA koji se tu sklonio, delom institucije koja je odgovorna za zločine".
- Bez elite koja nema krvave ruke kupaćemo se u organizmu koji govori o RS kao delu Srbije i Crnoj Gori kao srpskoj Sparti - rekao je Ostojić.

Nenad PROKIĆ: Mađioničari logike

- Suočavanje blokiraju mađioničari logike koji najviše galame da je volja naroda uvek dobra, oni koji opstaju na nepostojanju političke kulture pa se pozivaju na domaćinsku i svetosavsku tradiciju. Suočavanje u Srbiji sprečavaju isti uzurpatori koji vuku u 19. vek. Iz istog izvora su potekli tam-tam ratovi na prostoru bivše Jugoslavije - rekao je dramaturg Nenad Prokić.